Niemożliwe nie istnieje. Klub powstały w 2015 zachwyca Europę. Historyczny wyczyn

W osiem od lat od powstania klubu do wygrania krajowego mistrzostwa i historycznej wygranej w dwumeczu w europejskich pucharach. Tak przedstawia się historia klubu FK Struga. Macedoński zespół we wtorkowy wieczór wywalczył awans do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy.

Przed tygodniem FK Struga na własnym stadionie wygrała 1:0 z czarnogórskim Budućnostem Podgorica w pierwszym meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Europy. Dla macedońskiego klubu był to dopiero trzeci dwumecz w europejskich pucharach, z czego pierwszy, w którym prowadzili na półmetku rywalizacji. We wtorkowy wieczór w Podgoricy FK Struga napisała piękną historię, pokonując czarnogórski klub 4:3, a wygrywając cały dwumecz 5:3.

FK Struga z historycznym awansem. "Pisze historię"

Pierwsza połowa to wyrównana gra z obu stron, która zakończyła się wynikiem 2:2 i ciągle kwestia awansu pozostawała otwarta. W drugiej jednak części gry w 74. minucie było już wszystko jasne. Bohaterami FK Strugi zostali jej napastnicy - Marjan Radeski skompletował hat-tricka, a gola dorzucił również Besart Ibrahimi. Na 15 minut przed końcem meczu było 4:2 i nic nie zmienił nawet gol gospodarzy w 82. minucie. FK Struga wygrała pierwszy dwumecz w historii swoich występów w europejskich pucharów i awansowała do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy.

"Struga pisze historię" - czytamy na oficjalnej stronie klubu. Możemy tam również przeczytać słowa trenera Shpetima Duro po wyeliminowaniu Budućnostu Podgorica. - To historyczna wygrana. Mogę też powiedzieć, że cały ten rok jest historyczny dla naszego klubu. Zostaliśmy mistrzami, zagraliśmy w finale krajowego Pucharu, a teraz gramy w europejskich rozgrywkach, Myślę, że to coś historycznego, tym bardziej, że to kwestia skromnego zespołu, jakim jesteśmy - mówił.

Niezwykła historia klubu powstałego w niewielkim miasteczku

To, co mówił trener macedońskiego klubu, jest jak najbardziej prawdą. FK Struga powstała w 2015 roku w mieście Struga, które liczy około 16 tysięcy mieszkańców i na co dzień gra na stadionie Gradska Płaża w Strudze, który może pomieścić 500 widzów. W sezonie 2015/2016 wystartowała w lidze regionalnej, żeby w dwa lata wywalczyć awans do drugiej ligi. W niej w sezonie 2017/2018 zajęli czwarte miejsce, ale już rok później wygrali całe rozgrywki i awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju.

W pierwszym sezonie (2019/2020) w pierwszej lidze po 23. kolejkach była na ostatnim, dziesiątym miejscu. Jednak z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki zostały przerwane i zespół nie wrócił do drugiej ligi. Kolejny rok, to kolejna historia tego małego klubu. Sezon 2020/2021 to trzecie miejsce i zapewnienie sobie udziału w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy. W pierwszej rundzie jednak Struga przegrała 2:5 z łotewskim FK Liepaja.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Sezon 2021/2022 to szóste miejsce w tabeli, co było przygotowaniem do następnych rozgrywek. W tych zespół Shpetima Duro zaledwie osiem lat po powstaniu wygrał krajowe rozgrywki i znowu spróbował swoich sił w Europie. W pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów jednak Żalgiris Wilno wygrał 2:1 i Struga spadła do Ligi Konferencji Europy, gdzie wyeliminowała wspomniany wyżej zespół w Podgoricy.

Teraz rywalem zespołu w trzeciej rundzie eliminacji LKE będzie luksemburski Swift Hesperange.