Zamieszanie z transmisjami meczów Legii Warszawa w Lidze Europy. Wszyscy milczą

Wciąż nie wiadomo, czy mecze Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy będzie można obejrzeć w otwartej telewizji - informuje portal "Wirtualne Media".

Piłkarze Legii Warszawa w czwartek awansowali do fazy grupowej Ligi Europy. W dwumeczu wyeliminowali Slavię Praga, remisując na wyjeździe 2:2 i wygrywając u siebie 2:1. Mistrzowie Polski nie mieli szczęścia w losowaniu, bo trafili w fazie grupowej na bardzo mocnych rywali: Napoli, Leicester oraz Spartaka Moskwa.

Zobacz wideo

Viaplay odsprzeda mecze Legii Warszawa w Lidze Europy?

Wciąż nie wiadomo, czy kibice będą mogli obejrzeć mecze Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy w otwartej telewizji.

NENT Group, właściciel platformy Viaplay, wiosną tego roku kupił prawa do transmisji Ligi Europy i Ligi Konferencji na najbliższe trzy sezony. Poprzednio przez trzy sezony Ligę Europy pokazywał Polsat Sport Premium.

Na razie nie wiadomo, czy właściciel Viaplay planuje sprzedać któremuś z czołowych nadawców telewizyjnych, z kanałami w naziemnej tv cyfrowej, sublicencji do transmisji meczów Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy - czytamy w portalu "Wirtualne Media". Jak mówi prawo, obowiązek zapewnienia takiej transmisji mają jedynie "nadawcy programów telewizyjnych".

"Wirtualne Media" informują, że biuro prasowe NENT nie odniosło się do tych kwestii, podobnie jak rzecznik Telewizji Polsat. O sprawie nie chciał też rozmawiać Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Szef NENT Group Anders Jensen w niedawnym wywiadzie z Wirtualnemedia.pl powiedział jednak, że sprzedaż sublicencji do meczów polskich drużyn w rozgrywkach UEFA „jest jedną z możliwości".

Viaplay to nadawca telewizyjny?

W art. 20 b ustawy o radiofonii i telewizji zapisano, że w darmowej telewizji muszą być transmitowane wydarzenia sportowe „o zasadniczym znaczeniu sportowym" - m.in. mecze z udziałem polskich klubów w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

- Czy te przepis dotyczy także właściciela Viaplay? W art. 20b stwierdzono, że taki obowiązek ma „nadawca programu telewizyjnego". Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w piątek nie odpowiedziała na nasze pytanie, jaką interpretację tego przepisu względem właścicieli platform streamingowych przyjmuje regulator - czytamy w portalu "Wirtualne Media". Na początku ustawy zapisano, że jej przepisy są stosowane wobec „dostawców usług medialnych ustanowionych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". NENT Group nie założył jednak w Polsce spółki zależnej, nie ma go także w prowadzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji rejestrze dostawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie.

Legia pierwszy mecz w Lidze Europy zagra 15 września. Zmierzy się na wyjeździe ze Spartakiem Moskwa, a mecz rozpocznie się o 20:30. W tej grupie znajdują się również Napoli oraz Leicester City.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.