Piast, Lechia i Cracovia straciły szansę na wielkie pieniądze. Legia może zgarnąć miliony

Piast Gliwice i Lechia Gdańsk odpadły w czwartek w eliminacjach Ligi Europy. Oznacza to, że na kontach tych klubów nie wpłyną dodatkowe, wielkie pieniądze. Szanse na to ma jeszcze Legia Warszawa, która została w grze o Ligę Europy.

Legia Warszawa jako jedyna polska drużyna awansowała do kolejnej rundy eliminacji Ligi Europy. W czwartek z pucharami pożegnały się Lechia Gdańsk i Piast Gliwice. Wcześniej ten sam los spotkał Cracovię. Jak wiadomo, gra w europejskich pucharach, to dla drużyn z Polski szansa na promocję, ale także na wielkie pieniądze. Niestety na wielkie pieniądze od UEFA ma szanse tylko Legia.

Cracovia odpadła już w I rundzie eliminacyjnej LE. "Pasy" musiały uznać wyższość DAC Dunajskiej Stredy, z którą w rewanżu odpadła po dogrywce. Za swój nieudany występ krakowski klub zarobił jedynie 240 tysięcy euro. Na nieco więcej, bo 260 tysięcy zasłużyła drużyna Lechii. Dobry pierwszy mecz z Gdański z Brondby i gorszy w Kopenhadze, nie pozwoliły trzeciej drużynie poprzedniego sezonu ekstraklasy na awans do kolejnej rundy i nie dały szans na zarobienie większych pieniędzy.

Piast Gliwice zarobił ponad pół miliona euro

Piast Gliwice dobrze zaczął przygodę w Europie. W pierwszym meczu wywiózł cenny remis (1:1) ze znacznie wyżej notowanym BATE Borysów. W rewanżu prowadzili 1:0 do 82. minuty, jednak nie udało im się dowieźć nawet remisu, po dwóch straconych golach w końcówce spotkania. Mistrzowie Polski kontynuowali swoją grę już w Lidze Europy. Tu sytuacja się powtórzyła. Pierwszy mecz na własnym stadionie wygrali, ale w rewanżu stracili gola w 82. minucie, który dał awans słabemu FC Ryga. Katem Piasta okazał się były piłkarz m.in. Wisły Płock i Śląska Wrocław Kamil Biliński. Za swój występ w europejskich pucharach mistrzowie Polski zainkasowali 540 tysięcy euro (280 tys. za LM i 260 tys. za LE). Gdyby piłkarze zachowali więcej koncentracji w ostatnich minutach rewanżowych spotkań (najpierw z BATE, potem z FC Ryga) mogli zarobić o wiele więcej.

Legia Warszawa walczy o miliony

Zarobić może jeszcze Legia Warszawa. Wicemistrz polski nie zachwyca, żeby nie powiedzieć gra słabo w tegorocznych eliminacjach Ligi Europy. Legia po słabych dwumeczach wyeliminowała półamatorów z Gibraltaru i fińskie KuPS. W III rundzie "Wojskowi" zmierzą się z greckim Atromitosem. Do tej pory Legia zarobiła 780 tysięcy euro, ale ma szanse znacznie poprawić. Jeśli przejdzie Greków dostanie kolejne 300 tysięcy, a za awans do fazy grupowej UEFA wypłaci 2,92 mln euro. W grupie za każde zwycięstwo otrzyma 570 tysięcy euro, a za remis na 190 tysięcy.