Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Finał Ligi Europy znów w Polsce? Jest wstępna deklaracja

Polska może drugi raz być gospodarzem finału Ligi Europy. Wstępną deklarację chęci organizacji finałowego starcia w 2020 roku złożył Gdańsk.

UEFA w piątek poinformowała, że sześć federacji wyraziło chęć organizacji meczów finałowych Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Mistrzyń. Nie są to jeszcze oficjalne wnioski o organizację, a wstępne deklaracje. Federacje mają czas do 1 marca 2018 roku na złożenie wszystkich dokumentów. UEFA decyzję podejmie w czerwcu 2018 roku.

PZPN walczy o ponowną organizację finału Ligi Europy. W 2015 roku finał Ligi Europy odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Sevilla z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie pokonała w nim Dnipro Dniepropietrowsk 3:2, a Polak strzelił jedną z bramek. W 2020 roku mecz miałby zostać zorganizowany na stadionie w Gdańsku.

Wstępnym rywalem polskiej kandydatury jest Estadio do Dragao w Porto. Na korzyść Gdańska przemawia to, że Portugalczycy ubiegają się też o organizację finału Ligi Mistrzów. W tamtym przypadku chodzi o stadion w Lizbonie, ale UEFA zaznacza, że jedna federacja nie może gościć dwóch finałów w tym samym roku. Szanse na organizację finału Ligi Europy są większe też z tego powodu, że o organizację nie mogą starać się kraje, które będą gospodarzami meczów Euro 2020. Dlatego na razie są tylko dwie kandydatury.

Lista kandydatów do organizacji finałów pucharów klubowych w 2020 roku

Liga Mistrzów: Portugalia: Estadio da Luz w Lizbonie; Turcja: Ataturk Olimpiyat Stadyumu w Stambule

Liga Europy:  Polska: Stadion Energa w Gdańsku; Portugalia: Estadio do Dragao w Porto

Liga Mistrzyń: Austria: Austria Arena w Wiedniu; Belgia: Stade Maurice Dufrasne w Liege; Rosja: Centralny Stadion Dinamo w Moskwie