El. MŚ 2018. Kosowo dołączy do eliminacji?

Kosowo zostało we wtorek przyjęte do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Na tym nie kończą się jednak jego ambicje. Jeśli wkrótce zostanie przyjęte do FIFA, to może wziąć udział w eliminacjach mistrzostw świata w 2018 roku.

Podczas odbywającego się w Budapeszcie kongresu UEFA odbyło się głosowanie nad przyjęciem Kosowa . 28 delegatów opowiedziało się za, 24 było przeciwnych, a dwa głosy były nieważne. Teraz do tej organizacji należy 55 narodowych federacji.

Teraz FIFA i eliminacje mundialu?

Teraz kolejną ambicją Kosowa jest wstąpienie do FIFA i wzięcie udziału w eliminacjach do piłkarskiego mundialu 2018. Posiedzenie zarządu FIFA zacznie się w poniedziałek w Mexico City i może skierować wniosek Kosowa do rozpatrzenia na kongresie organizacji, który rozpocznie się cztery dni później. Jeśli Kosowo zostanie zaakceptowane, może dołączyć do jednej z dwóch grup pięciozespołowych, więc na pewno nie zmierzy się z Polską .

Co ciekawe, Rosja (gospodarz MŚ 2018) jest jednym z najsilniejszych przeciwników uznania niepodległości Kosowa. Prezydent Serbii Tomislav Nikolić ogłosił w marcu, że rozmawiał na ten temat z Władimirem Putinem i zyskał jego poparcie. - Putin powiedział jasno, że Serbia może liczyć na Rosję wszędzie gdzie broni swojej teryterialnej integralności i niepodległości, przede wszystkim w Kosowie - powiedział Nikolić.

Kosowo odłączyło się od Serbii w 2008 roku. Jako niepodległe państwo jest uznawane przez 112 krajów w tym przez Polskę. Wciąż nie jest natomiast członkiem ONZ.

Długa droga Kosowa

Przyjęcie do UEFA to kolejny krok na drodze małej bałkańskiej republiki do posiadania reprezentacji uznawanej na arenie międzynarodowej. Już w marcu 2011 roku honorowym ambasadorem Kosowa został Franz Beckenbauer i miał pomóc małemu państwu w wejściu do FIFA. Jak dotąd bez pozytywnego efektu.

Łatwiej niż w piłce nożnej szło w innych sportach. W marcu 2014 roku Kosowo zostało członkiem Międzynarodowej Federacji Koszykówki (FIBA) . W październiku tego samego roku Kosowo zostało tymczasowo uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) .

Zobacz wideo

Niebieskie kanapki, murale, psy i piwo ku czci Vardy'ego. A piłkarze trenują, czyli Leicester dzień po [ZDJĘCIA]

Więcej o: