Właściciel rywala Ruchu Chorzów z organizacji przestępczej

Ukraińska prokuratura uznała koncern VETEK, należący do właściciela Metalista Charków 28-letniego Serhija Kurczenki, za organizację przestępczą. Ukraińska drużyna gra w Lidze Europejskiej z Ruchem Chorzów. Mecz w czwartek o 18 - relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE

Dzięki oszustwom na aukcjach skroplonego gazu oligarcha zarobił ok. 3 mld dol. - twierdzi prokuratura. Jego VETEK składał się z kilkudziesięciu spółek (wiele z nich miało siedzibę w jednej kamienicy w Charkowie) wykorzystywanych do przekrętów. Według prokuratorów nie byłyby one możliwe bez przyzwolenia poprzednich władz Ukrainy.

Kurczence zarzuca się też, że w 2013 r. wyprowadzono z jego Realbanku ponad 4 mld hrywien (ok. 303 mln dol.) za pomocą kredytów dawanych nieznanym spółkom - tylko w krymskim Symferopolu przez osiem miesięcy wypłacono 1,5 mld. Prokuratura twierdzi, że liczba kredytów znacznie wzrosła podczas protestów na majdanie.

Kurczenko uciekł z Ukrainy. Wydano za nim międzynarodowy list gończy, zajęto należący do niego majątek - ok. 150 mln dol., a sąd gospodarzy w Kijowie zajął udziały Kurczenki w Metaliście, jego stadion i bazę treningową.