Liga Europejska. Bajeczny gol Pirlo, dwa gole Tottenhamu w minutę to za mało

Tottenham pięknie gonił Benficę, ale strat z pierwszego meczu nie odrobił i odpadł w 1/8 finału Ligi Europejskiej. Andrea Pirlo fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego wstrzelił Juventus do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Benfica wygrała w Londynie 3:1 i dość pewnie podchodziła do rewanżu. Już w 34. minucie objęła prowadzenie po strzale Garaya, ale Tottenham się nie poddał. W 78. minucie wyrównał po trafieniu Nacera Chadliego, który pokonał Oblaka po indywidualnej akcji. Już minutę później było 2:1, bo Chadli wykorzystał zamieszanie w polu karnym i wpakował piłkę do siatki. Tottenham podkręcał tempo, ale Oblaka po raz trzeci nie pokonał i nie doprowadził do dogrywki. Najlepszą okazję w 90. minucie miał Sigurdsson, ale Oblak intuicyjnie wybronił jego strzał głową. Nadzieje na dogrywkę ostatecznie odebrał Tottenhamowi Lima, który w 94. minucie wykorzystał rzut karny.

Andrea Pirlo fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego zapewnił Juventusowi wygraną 1:0 z Fiorentiną i tym samym awans do ćwierćfinału Ligi Europejskiej. Chwilę wcześniej za faul na Fernando Llorente z boiska wyleciał Gonzalo Rodriguez. Do rzutu wolnego podszedł Pirlo i pięknie uderzył prawą stopą z 18 metrów w prawy górny róg bramki. Grająca w dziesiątkę Fiorentina wyrównać już nie zdołała.

AZ Alkmaar zremisowała bezbramkowo z Anży Machaczkała i dzięki skromnej wygranej 1:0 w pierwszym meczu to holenderski zespół awansował do ćwierćfinału LE. Problemów z zagwarantowaniem sobie gry w kolejnej rundzie nie miała też Valencia, która Łudogorec Razgrad pokonała 1:0. W pierwszym meczu hiszpański zespół zwyciężył 3:0. Strat nie udało się odrobić Viktorii Pilzno. Czesi w pierwszym spotkaniu z Lyonem ulegli aż 1:4, w rewanżu zwyciężyli tylko 2:1 i to Francuzi są dalej w grze.

FC Basel choć grało od 9. minuty w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Suchego, a od 22. minuty przegrywało po golu Soriano, zwyciężyło w Salzburgu 2:1. W 55. minucie wyrównał Streller, dziesięć minut później gola na 2:1 strzelił Sauro. W pierwszej połowie sędzia przerwał mecz na kilkanaście minut z powodu zachowania kibiców gości, którzy rzucali różnymi przedmiotami w kierunku piłkarzy Salzburga.

W rywalizacji Betisu z Sevillą o awansie do kolejnej fazy LE decydowały rzuty karne. Po 90 minutach goście prowadzili 2:0, a takim zwycięstwem Betisu zakończyło się spotkanie przed tygodniem. Dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. Dopiero w serii rzutów karnych lepsi okazali się gracze Sevilli. Damien Perquis z ekipy gospodarzy grał do 15. minuty i musiał opuścić boisko z powodu kontuzji.

Napoli zremisowało 2:2 z FC Porto i odpadło z rozgrywek. Portugalczycy awansowali dzięki wygranej 3:1 w pierwszym meczu.