Liga Europejska. Chelsea triumfuje!

Po wspaniałym widowisku w drugiej połowie i golu w doliczonym czasie gry Chelsea Londyn pokonała Benficę Lizbona w finale Ligi Europejskiej 2:1!

Tak Z Czuba relacjonowało mecz finałowy ?

Do tego meczu Chelsea Londyn nigdy nie grała w finale Ligi Europejskiej (wcześniej Pucharu UEFA). Benfica z kolei nigdy go nie zdobyła, a ostatnią szansę miała w 1983 roku. Poległa jednak z Anderlechtem.

Początek spotkania zdecydowanie należał do Benfiki, która raz za razem atakowała na bramkę Petra Cecha. The Blues z kolei przeprowadzali nieliczne kontry. Groźny szczególnie był jeden ze strzałów z dystansu Lamparda.

W 59. minucie drugiej połowy Fernando Torres otrzymał długie podanie od Petra Cecha i znakomicie zachował się w polu karnym. Zablokował jednego obrońcę, minął bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki. Benfica szybko wyrównała. Piłkę tuż przed polem karnym ręką zagrał Azpilicueta, sędzia jednak popełnił błąd i podyktował rzut karny. Pewnie jedenastkę wykorzystał Cardozo.

Chelsea atakowała do końca. Kilka minut przed końcem meczu wspaniałym strzałem popisał się Lampard. Potężnie posłana piłka wylądowała na poprzeczce. The Blues dopięli swego w 93. minucie. Ostatnie dośrodkowanie w meczu wykorzystał Ivanović i strzałem głową pokonał Artura.

Dla The Blues rozgrywki LE były jedyną okazją uratowania nieudanego sezonu. Drużyna ze Stamford Bridge nie obroni trofeum w Lidze Mistrzów (odpadła już w fazie grupowej), nie wygra także niczego w swoim kraju. W Premier League już wiele kolejek przed zakończeniem sezonu przestała się liczyć w walce o mistrzostwo, a w rozgrywkach Pucharu Anglii odpadła w półfinale.

Dla Rafy Benitez to trzecie europejskie trofeum z trzecim różnym klubem. Wcześniej z Valencią wygrał Puchar UEFA, a z Liverpoolem Ligę Mistrzów.

Benfika ostatnie europejskie trofeum zdobyła w 1962 r., później siedem razy występowała w finałach i zawsze przegrywała. Chelsea została czwartą drużyną, która wygrała trzy najważniejsze klubowe rozgrywki na kontynencie. Wcześniej Puchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów i LE (wcześniej nazywaną Pucharem UEFA i Pucharem Miast Targowych) zdobywały Juventus, Ajax i Bayern Monachium.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida