Liga Europejska. UEFA ma problem, jak przywrócić FC Sion

UEFA poinformowała, że w poniedziałek zastanawiała się, jak może przywrócić FC Sion do Ligi Europejskiej. Dodała jednak, że inne kluby zaakceptują takie rozwiązanie tylko jeśli podobny krok nakaże Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Proponowane rozwiązania dopuszczają m.in. możliwość anulowania dotychczas rozegranych spotkań w Grupie I lub wprowadzenie Szwajcarów do gry dopiero od następnej rundy.

FC Sion został wyrzucony 2. września za wystawienie do gry nieuprawnionych zawodników (klub miał zakaz przeprowadzania transferów, który według UEFA został złamany - sąd jednak przyznał wstępnie rację klubowi, twierdzącemu, że kara już się skończyła). Miejsce Szwajcarów zajął Celtic, który przegrał z nimi dwumecz eliminacyjny 1:3.

Szwajcarski sąd, do którego zwrócił się klub, narażając się na wściekłość organizacji piłkarskich, pozytywnie rozpatrzył apelację przeciwko decyzji UEFA i nakazał przywrócenie go do rozgrywek.

Wszystkie możliwe opcje wprowadzają spore zamieszanie w Grupie I.

UEFA rozważa anulowanie dotychczas rozegranych meczów w tej grupie, dołączenie FC Sion jako piątego zespołu (oprócz Celtiku grają tam Atletico Madryt, Udinese i Stade Rennes) i rozegranie tylko jednej rundy spotkań - bez rewanżów.

Druga opcja to dołączenie Sionu do grupy i rozegranie w niej ośmiu dodatkowych spotkań (wszystkich z udziałem Szwajcarów) przy zachowaniu dotychczasowych wyników.

UEFA będzie jednak zwlekać z decyzją, licząc, że CAS przyzna jej rację. Jeśli jednak racja zostanie przyznana Szwajcarom i stanie się to bardzo późno, UEFA dopuszcza jeszcze możliwość wprowadzenia FC Sion dopiero w następnej rundzie LE. Sion musiałby walczyć jednak o to miejsce w specjalnie zorganizowanej dogrywce. Można tylko się domyślać, że byłby zmuszony do gry z drugim zespołem Grupy I. Może okazać się nim - po raz kolejny na drodze Szwajcarów do europejskich pucharów - Celtic. Czy Szwajcarzy nie będą jednak żałowali nierozegranych w rundzie grupowej spotkań i wpływów z biletów?

Działacze Sionu deklarują, że wolą zapach europejskich szatni od zapachu pieniędzy, więc z tym akurat nie powinno być problemów.

Dziesięć lig, które mają najwięcej kibiców na trybunach [ZDJĘCIA]

 

Sąd przychylny dla FC Sion ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.