Liga Europejska. UEFA musi przywrócić Sion do pucharów - szwajcarski sąd

Szwajcarski sąd cywilny zdecydował, że UEFA bezprawnie wykluczyła z Ligi Europejskiej FC Sion i nakazała natychmiastowe przywrócenie zespołu do rozgrywek. Za każdy dzień zwłoki w wykonaniu wyroku, europejska federacja musi płacić 1000 franków szwajcarskich.

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

Wszystko zaczęło się w 2008 r. gdy FC Sion sprowadził z egipskiego Al-Ahly bramkarza Essama El Hadary'ego. Okazało się, że piłkarz miał ważny kontrakt z dwoma klubami, co jest zakazane przez przepisy piłkarskie. Sion ukarano zakazem przeprowadzania transferów w dwóch oknach transferowych. Gdy tego lata klub sprowadził sześciu nowych piłkarzy, władze szwajcarskiej ligi zabroniły im gry. Według klubu kara już się skończyła, według władz piłkarskich jeszcze nie.

Kilka tygodni temu FC Sion został wykluczony z Ligi Europejskiej, bo w eliminacjach zagrało sześciu nieuprawnionych piłkarzy. Zagrali bo sąd w Martigny już w sierpniu wstępnie przyznał rację klubowi (w zeszłym tygodniu potwierdził tę decyzję). UEFA zdecydowała się jednak zdyskwalifikować Szwajcarów. Zastąpił ich Celtic Glasgow, z którym szwajcarski klub zremisował 0:0 i wygrał 3:1 w fazie play-off decydującej o awansie do rundy grupowej.

Sion odwołał się jednak do sądu cywilnego i sprawę wygrał. Problemem jest jednak to, że rozgrywki już trwają, a Celtic zdążył zagrać dwa spotkania.

Sąd nakazał natychmiastowe przywrócenie Sionu do rozgrywek Ligi Europejskiej do grupy "I". Dodatkowo UEFA będzie musiała płacić 1000 franków szwajcarskich za każdy dzień zwłoki w wykonaniu wyroku.

UEFA już zdecydowała, że od tego wyroku będzie się odwoływać. - Chcemy przedstawić sądowi powody dla jakich postanowiliśmy wykluczyć Sion z rozgrywek - powiedział sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

LE. Żewłakow o wygranej z Hapoelem: Wszystko co dobre rodzi się w bólach!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.