Liga Mistrzów. Daleka droga mistrza Polski

Anderlecht, FC Kopenhaga, Rosenborg - to prawdopodobni rywale mistrza Polski w decydującej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Wcześniej najlepsza drużyna ekstraklasy będzie się jednak musiała uporać ze zespołami na poziomie Levadii Tallin

O rozstawieniu w eliminacjach ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej decyduje ranking UEFA tworzony na podstawie wyników w pucharach z ostatnich pięciu lat. Przy naszych wyliczeniach założyliśmy, że do kolejnych rund awansują zespoły z wyższym współczynnikiem.

Mistrz Polski zacznie eliminacje LM od II rundy. By awansować do fazy grupowej, musi wygrać trzy dwumecze. Niezależnie, czy tytuł zdobędzie Wisła, czy Lech, w II rundzie zostaną rozstawione. Ale nie musi to oznaczać łatwej przeprawy, bo oprócz zespołów z Luksemburga, Wysp Owczych czy Irlandii Północnej mogą także zagrać z Levadią Tallin (w poprzednim sezonie wyeliminowała Wisłę) lub mistrzem Bośni i Hercegowiny.

W III rundzie szanse na rozstawienie ma już tylko Lech. Ale musi liczyć, że mistrzem Szwajcarii nie zostanie FC Basel (dwie kolejki przed końcem ma trzy punkty straty do Young Boys Berno), a w Czechach nie wygra Sparta Praga (na kolejkę przed końcem prowadzi i ma tyle samo punktów co Banik Ostrawa, o trzy wyprzedza FK Jablonec). Poznaniacy mogliby trafić m.in. na Omonię Nikozja, HJK Helsinki, Sheriff Tiraspol mistrza Szwajcarii i Czech. Wisła na rozstawienie nie ma szans i może zagrać m.in. z Anderlechtem, FC Kopenhaga, Rosenborgiem, Liteksem Łowecz, Dinamo Zagrzeb, BATE Borysów czy mistrzem Izraela, Serbii i Austrii.

W decydującej fazie mistrz Polski na pewno nie zostanie rozstawiony. Prawdopodobni rywale to: Anderlecht, FC Kopenhaga, Rosenborg, mistrz Izraela, Czech (jeśli zostanie nim Sparta Praga) oraz Szwajcarii (jeśli wygra Basel).

Przegrany z III rundy eliminacji LM trafia do IV rundy eliminacji LE. Zespoły, które odpadły w IV rundzie eliminacji LM, grają w fazie grupowej LE.

W eliminacjach LE zagrają trzy polskie zespoły. Trzecia drużyna ekstraklasy, czyli Ruch lub Legia, zacznie od I rundy i będzie rozstawiona. Może trafić na drużyny z San Marino, Malty, Andory, ale także na przedstawicieli Estonii, Azerbejdżanu czy Irlandii Północnej.

Rozstawiony będzie także zaczynający od II rundy wicemistrz Polski, czyli Lech lub Wisła. W następnej rundzie do pucharów dołącza zdobywca Pucharu Polski. Niezależnie od tego, czy trofeum wywalczy Jagiellonia, czy Pogoń Szczecin, na pewno nie będą rozstawione. Podobny los w tej fazie czeka Ruch i prawdopodobnie Legię. Lech rozstawienia może być niemal pewien, dużą szansę ma Wisła.

W decydującej IV rundzie o rozstawieniu może marzyć tylko Lech.

Kalendarz

Liga Mistrzów

Losowanie I i II rundy eliminacji (21 czerwca)

I runda eliminacji (29/30 czerwca i 6/7 lipca)

II runda eliminacji (13/14 lipca i 20/21 lipca)

Losowanie III rundy eliminacji (16 lipca)

III runda eliminacji (27/28 lipca i 3/4 sierpnia)

Losowanie IV rundy eliminacji (6 sierpnia)

IV runda eliminacji (17/18 sierpnia i 24/25 sierpnia)

Liga Europejska

Losowanie I i II rundy eliminacji (21 czerwca)

I runda eliminacji (1 lipca i 8 lipca)

II runda eliminacji (15 lipca i 22 lipca)

Losowanie III rundy eliminacji (16 lipca)

III runda eliminacji (29 lipca i 5 sierpnia)

Losowanie IV rundy eliminacji (6 sierpnia)

IV runda eliminacji (19 sierpnia i 26 sierpnia)

Więcej o: