Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ronaldinho czy Messi - kto lepszy w Barcelonie?

Fantastyczny występ Lionela Messiego przeciwko Arsenalowi sprawił, że napastnika Barcelony ustawiono obok klubowych sław - Christo Stoiczkowa, Rivaldo czy Johana Cruyffa. Ale jak wypada Argentyńczyk w porównaniu ze swoim poprzednikiem Ronaldinho?

Messi, Messi, Messi, Messi i po Arsenalu ?

We wtorek niespełna 23-letni Messi strzelił londyńczykom cztery gole w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Barcelona wygrała 4:1 i awansowała do półfinału, w którym zagra z Interem Mediolan. Mistrzowie Hiszpanii mogą zostać pierwszym zespołem w 18-letniej historii Ligi Mistrzów, który wygra ją dwa razy z rzędu.

- Wszyscy grają w piłkę, tylko Messi gra w coś zupełnie innego - pisze o Argentyńczyku światowa prasa. Felietonista "The Times" uważa, że Messi wciąż nie dorównał swojemu rodakowi Diego Maradonie, a także Francuzowi Zinedinowi Zidane, ale już fetowany jest bardziej niż sławy Barcelony - Cruyffa, Stoiczkowa, Rivaldo czy Ronaldo.

Niewielu wspomina o Ronaldinho, który cztery lata temu był dla Barcelony tym, kim teraz jest Messi - motorem napędowym, symbolem pięknej gry drużyny, ulubieńcem kibiców. Geniuszem.

Ostatni sezon Brazylijczyka na Camp Nou był nieudany - Ronaldinho rozegrał tylko 26 spotkań, w których strzelił zaledwie dziewięć goli. Koncentrował się na innych sprawach niż futbol. Przeszedł w końcu do Milanu, gdzie odradza się powoli. To położyło cień na jego legendę w Barcelonie.

Czy słusznie? Messi - tak jak Ronaldinho - rozegrał w Barcelonie pięć sezonów, w których wystąpił w ponad 20 spotkaniach. Osiągnięcia - jak pokazują poniższe statystyki z tych lat - są podobne.

Za czasów gry w Barcelonie Ronaldinho zgarnął kilkanaście nagród indywidualnych dla najlepszego piłkarza świata, Europy, Hiszpanii. Messi idzie w jego ślady, niebawem może wyprzedzić Brazylijczyka pod względem liczby trofeów.

Czy o Messim można już powiedzieć, że Ronaldinho przerasta zdecydowanie? Jaki wpływ na formę obu mają drużyny, którym liderują - Barcelona Franka Rijkaarda i Barcelona Pepe Guardioli? Czy wiek osiągnięcia piłkarskiego szczytu ma znaczenie?

Co myślą na ten temat czytelnicy Sport.pl? Zapraszamy do dyskusji.

Ronaldinho w Barcelonie

Messi w Barcelonie

To zawodnik jak z Play Station - chwali Messiego Arsene Wenger ?

Który piłkarz miał w ostatnich latach większy wpływ na grę Barcelony?
Więcej o: