Liga Mistrzów. Jak Guardiola ustawi defensywę?

Trener Barcelony w rewanżowym meczu 1/4 Ligi Mistrzów nie będzie mógł skorzystać z pauzujących za kartki Gerarda Pique i Carlesa Puyola. To, jak zestawi defensywną formację Barcelony może być kluczem do awansu. W pierwszym meczu z Arsenalem padł remis 2:2. Relacja Z Czuba i Na Żywo z rewanżu od 20.45.

Wszystkie bramki Ligi Mistrzów ?

Osłabiony Arsenal bez szans z osłabioną Barceloną? Siłą Barcelony jest nie tylko atak, ale i defensywa. W Primera Division w 30 kolejkach mistrzowie Hiszpanii stracili zaledwie 19 bramek. Tymczasem pierwszym meczu z Arsenalem zakończonym remisem 2:2 Puyol wyleciał z boiska a Pique zobaczył żółtą kartkę, co wykluczyło ich udział w rewanżu. Josep Guardiola ma więc trudny orzech do zgryzienia - jak zestawić defensywę pod nieobecność dwóch podstawowych stoperów?

Na pocieszenie Guardioli na mecz z Arsenalem po dwóch miesiącach rekonwalescencji wraca Eric Abidal, zdrowy jest też Yaya Toure. Portal goal.com opracował cztery warianty ustawienia tylnych formacji Barcelony.

Wariant A: Milito i Marquez w środku obrony

Gabriel Milito wydaje się być najlepszym kandydatem do zastąpienia Puyola. Podobnie jak kapitan Barcy doskonale czyta grę i rozbija ataki rywali. Dobrze radzi sobie także w walce o górne piłki. Problemem Milito może być kondycja, gdyż obrońca dopiero co doszedł do siebie po 20-miesięcznej przerwie w grze.

Także Marquez ma za sobą kłopoty zdrowotne, jednak reprezentant Meksyku grał ostatnio słabo na tle kolegów z zespołu. Lepsze mecze zaliczał ze słabszymi rywalami.

Wariant B: Milito i Abidal na środku obrony

Abidal dopiero co zakończył rehabilitację po urazu mięśni lewego uda, którego doznał w lutym. Jednak w swoim pierwszym występie po powrocie zagrał tak dobrze, jakby w ogóle nie miał przerwy w występach. Zagrał 90 minut Athletic Bilbao, zaliczając do tego dwie asysty!

Jeżeli reprezentant Francji zagra w środku, z lewej strony zobaczymy najprawdopodobniej Maxwella.

Wariant C: Milito i Yaya Toure w środku obrony

Jeśli Guardiola chce wystawić Abidala z lewej strony, a nie jest pewny formy Marqueza, może postawić na Yaya Toure. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej to nominalny pomocnik, ale znany jest ze zdolności defensywnych i może zagrać również w obronie. Guardiola z powodzeniem zastosował to ustawienie w zeszłym sezonie, kiedy wystawił Toure w defensywie w pojedynkach z Chelsea i Manchesterem United.

Wariant D: Yaya Toure i Maxwell w pomocy

Zakładając jednak, że w obronie zagrają Abidal, Milito, Marquez i Dani Alves, Guardiola może zdecydować się na bardziej defensywne ustawienie linii pomocy. Toure nie ma pewnego miejsca w składzie, ale akurat przeciwko Arsenalowi wystawienie go może być najlepszym rozwiązaniem. 26-letni zawodnik dobrze spisał się w meczu z Athletic Bilbao, często wspomagał obrońców, do czego Busquets i Keita mogą nie być aż tak skłonni.

Także Maxwell w ostatniej kolejce Primera Division zagrał w pomocy po powrocie do składu Abidala. Nie miał dużo zadań defensywnych, ale zapewniał dobrą równowagę pomiędzy obroną i pomocą. Ustawienie z Toure i Maxwellem może być najlepszym rozwiązaniem przeciwko Bacary Sagnie i Theo Walcott'owi.

Barcelona zagra bez Zlatana Ibrahimovicia ?