Klamka zapadła. UEFA zdecydowała, gdzie Jagiellonia zagra w pucharach

Jakub Seweryn
Jagiellonia Białystok będzie mogła grać w europejskich pucharach na Stadionie Miejskim w Białymstoku - dowiedział się Sport.pl. Do klubu dotarł raport UEFA dotyczący dopuszczenia białostockiego obiektu do rozgrywek. Ani w raporcie, ani podczas inspekcji nie pojawiła się żadna uwaga krytyczna, która blokowałaby grę Jagiellonii na swoim stadionie w eliminacjach oraz fazie grupowej europejskich pucharów.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy w historii klubu sięgnęła po mistrzostwo Polski. Dzięki zwycięstwu w ekstraklasie białostocki klub będzie miał okazję grać w eliminacjach Ligi Mistrzów. Choć "Jaga" ze względu na mizerną przeszłość w europejskich pucharach nie może liczyć na rozstawienie, to jednak drogę do fazy grupowej minimum Ligi Konferencji Europy ma niezbyt skomplikowaną. 

Zobacz wideo To nie żart... Tak Tureccy kibice zachowywali się w trakcie meczu z Polską

Dzięki grze w grupie mistrzowskiej, "Żółto-Czerwoni" będą mieli aż trzy szanse na zagwarantowanie sobie fazy grupowej LKE. Rozpoczynając od II rundy eliminacji Ligi Mistrzów, nawet przy najgorszym scenariuszu, będą grali też w III rundzie eliminacji Ligi Europy, a następnie w IV rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Jak łatwo zauważyć, ledwie jeden wygrany dwumecz daje drużynie Adriana Siemieńca grę przez całą jesień w LKE, a każde kolejne zwycięstwo - grę w rozgrywkach wyższej rangi.

Stadion Jagiellonii po wizytacji UEFA. Jest raport. Dobre informacje dla mistrza Polski

Nie było jednak wiadomo, czy mistrz Polski będzie mógł rozgrywać swoje mecze na własnym obiekcie. Bo choć sam Stadion Miejski w Białymstoku ma wysoki standard, to jednak dużym problemem była spora odległość od najbliższego lotniska. W przeszłości przepisy UEFA były bardziej konkretne, wymagały obecności portu lotniczego w granicach 200 km od stadionu, a białostocki obiekt jest właśnie na granicy tej odległości od lotniska w Modlinie. Obecne wymagania UEFA są jednak nieco bardziej uznaniowe:

"W pierwotnym założeniu, stadion dopuszczony jest tylko wtedy, gdy bezpośrednie loty międzynarodowe lub loty czarterowe są w stanie wylądować w akceptowalnej odległości od obiektu, w państwie zainteresowanego klubu. Wszystkie stadiony muszą zostać zaakceptowane przez administrację UEFA" - brzmi przepis europejskiej federacji. 

W poniedziałek 3 czerwca na Stadionie Miejskim odbyła się wizytacja przedstawicielki UEFA, która przez kilka godzin sprawdzała zgodność nawet najdrobniejszych detali z przepisami Ligi Mistrzów. Dziewięć dni później, we wtorek 11 czerwca, Jagiellonia otrzymała raport z tej inspekcji. 

Jak dowiedział się Sport.pl, w raporcie nie znalazła się ani jedna uwaga krytyczna, która uniemożliwiałaby grę Jagiellonii w eliminacjach europejskich pucharów na własnym stadionie. Owszem, białostocki klub oraz spółka Stadion Miejski mają szereg drobiazgów do wykonania, by spełnić wszystkie wymagania UEFA, ale są to rzeczy do załatwienia bez większego problemu w ciągu najbliższych kilku dni. 

Oznacza to, że Stadion Miejski przy ulicy Słonecznej zostanie dopuszczony do eliminacji europejskich pucharów. Co z fazą grupową? Na dziś nie ma żadnych przeciwwskazań, by w tym przypadku było inaczej. Jeśli Jagiellonia wywalczy awans, to przed jej grą w grupie UEFA przeprowadzi kolejną wizytację, ale już w trakcie czerwcowej wizytacji przedstawicielka europejskiej federacji wskazywała osobom z klubu i stadionowej spółki, jakie rzeczy będą musiały zostać zmienione lub poprawione, aby Jagiellonia mogła grać u siebie np. w Lidze Konferencji Europy. 

Ani w raporcie, ani w trakcie wizytacji nie padła żadna uwaga, która sugerowałaby wykluczenie białostockiego Stadionu Miejskiego z organizacji ewentualnych meczów fazy grupowej europejskich pucharów. Dlatego też na dziś Jagiellonia nie musi się obawiać konieczności gry w pucharach w innym mieście, np. w Płocku czy Lublinie.

Czy to się może zmienić? Złośliwi powiedzieliby, że znając UEFA, należy być przygotowanym na każdy scenariusz i zwrot akcji, ale w klubie panuje przekonanie, że gdyby miało coś być nie tak, Jagiellonia już teraz otrzymałaby w tym względzie niezbędne informacje. 

Mecze II rundy eliminacji Ligi Mistrzów zostaną rozegrane w dniach 24 i 31 lipca. Losowanie tej fazy rozgrywek odbędzie się jednak już za kilka dni - 19 czerwca. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.