Nie żyje wielki Franz Beckenbauer. Świat piłki nożnej pogrążył się w żałobie

Świat futbolu stracił jednego z najlepszych piłkarzy w historii. W poniedziałek 8 stycznia rodzina Franza Beckenbauera poinformowała o śmierci legendy niemieckiej piłki. W trakcie kariery środkowy obrońca wygrał mistrzostwo świata i Europy oraz dwukrotnie zdobył Złotą Piłkę. Niemcy nadali mu przydomek "Kaiser", czyli cesarz. W ostatnich latach ciężko chorował. Miał 78 lat.

Franz Beckenbauer jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii oraz najwybitniejszego gracza reprezentacji Niemiec, z którą zdobywał tytuły jako zawodnik i jako trener. Przez całą karierę był kojarzony przede wszystkim z Bayernem Monachium, w którego barwach wystąpił ponad 400 razy, a którego był potem również trenerem oraz prezydentem.

Zobacz wideo Suwałki ze zwycięstwem nad Olsztynem. Filipak: Byli faworytem, ale wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie zapunktować

Nie żyje "Cesarz" niemieckiej piłki. Franz Beckenbauer miał 78 lat

Niestety w poniedziałek 8 stycznia o godzinie 17.12 media obiegła informacja, że Franz Beckenbauer nie żyje. O jego śmierci poinformowała rodzina w oficjalnym komunikacie.

"Z głębokim smutkiem informujemy, że mój mąż i nasz ojciec, Franz Beckenbauer, odszedł spokojnie we śnie wczoraj, w niedzielę, otoczony rodziną. Prosimy o opłakiwanie go w ciszy i powstrzymanie się od zadawania jakichkolwiek pytań" - czytamy.

Beckenbauer jest jedynym obrońcą w historii, który dwukrotnie zdobył Złotą Piłkę. W trakcie kariery piłkarskiej odniósł liczne sukcesy. Z reprezentacją narodową, dla której wystąpił aż 103 razy, wygrał mistrzostwo świata oraz Europy. Jest jednym z dziewięciu piłkarzy w historii, którzy zwyciężyli w tych dwóch turniejach, a do tego zdobyli Złotą Piłkę oraz jednym z trzech, którzy złoto mundialu wywalczyli także w roli trenera.

Z Bayernem Monachium Beckenbauer czterokrotnie wygrywał mistrzostwo Niemiec i tyle samo razy zdobywał Puchar Niemiec. Trzykrotnie wznosił do góry trofeum za zwycięstwo w Pucharze Europy, którego kontynuacją jest obecna Liga Mistrzów. Za swoje osiągnięcia w 2020 roku został wybrany do Drużyny Marzeń Złotej Piłki.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Beckenbauer nadal był ważną postacią w niemieckim futbolu. Jako trener reprezentacji w 1990 roku zdobył mistrzostwo świata, następnie został działaczem. Od 1994 do 2009 roku był prezesem Bayernu, pełnił też rolę wiceprezydenta niemieckiej federacji, był m.in. odpowiedzialny za udaną organizację mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku.

Ostatnie lata były jednak dla Beckenbauera trudne - "Cesarz" musiał mierzyć się m.in. z oskarżeniami o korupcję przy organizacji mundialu. W 2015 roku zmarł jego syn Stephan, co odbiło się na jego stanie zdrowia. Od tego czasu przeszedł zawał oka i dwie operacje serca. Cierpiał również na Parkinsona i powiązaną z nim demencję.

"Cesarz" zmarł otoczony przez rodzinę i zostanie zapamiętany przez historię jako jeden z najlepszych, którzy uprawiali ten sport.

Więcej o:
Copyright © Agora SA