Niebotyczny wyczyn złotego dziecka Barcelony w LM. Rekord na lata

- Jest przekozakiem i dawno na najwyższym poziomie nie widziałem tak dobrego zawodnika w jego wieku - tak Lamine'a Yamala opisywał Robert Lewandowski. 16-letni zawodnik FC Barcelony z przytupem wszedł do dorosłej drużyny katalońskiego klubu i w ciągu ostatnich kilku miesięcy ustanowił kilka rekordów, jak np. najmłodszy zawodnik, który od początku rozpoczął mecz ligi hiszpańskiej. W środę ustawił kolejny w Lidze Mistrzów.

Lamine Yamal to w tym sezonie prawdziwe objawienie w FC Barcelonie. 16-latek od początku rozgrywek jest bardzo ważnym zawodnikiem dla Xaviego Hernandeza i wystąpił w każdym ze spotkań we wszystkich rozgrywkach. Gdy po raz pierwszy wyszedł w podstawowym składzie w meczu z Cadiz (2:0), miał 16 lat i 38 dni, przez co ustanowił nowy rekord w lidze hiszpańskiej. - Jest przekozakiem i dawno na najwyższym poziomie nie widziałem tak dobrego zawodnika w jego wieku. Z drugiej strony boję się, że to za wcześnie dla niego. To jest jeszcze dziecko, on ma 16 lat - tak Yamala oceniał Robert Lewandowski.

Zobacz wideo W takim składzie powinna grać reprezentacja Polski Michała Probierza

W ostatnim czasie Lamine Yamal został najmłodszym strzelcem w historii reprezentacji Hiszpanii. Skrzydłowy pojawił się w 44. minucie meczu z Gruzją w eliminacjach Euro 2024, który Hiszpania wygrała 7:1, a jedną z bramek strzelił właśnie Yamal. Miał wtedy 16 lat i 57 dni.

Lamine Yamal rekordzistą Ligi Mistrzów 

Teraz przeszedł czas na rekord w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Yamal wyszedł w pierwszym składzie w wygranym 1:0 meczu z FC Porto. W środowy wieczór miał dokładnie 16 lat i 83 dni, czym został najmłodszym zawodnikiem, który rozpoczął od pierwszej minuty mecz w tym rozgrywkach. Pobił tym samym rekord Celestine'a Babayaro z Anderlechtu, który debiutował w Lidze Mistrzów wieku 16 lat i 86 dni w listopadzie 1994 roku.

Na ten wyczyn w humorystyczny sposób zareagowała FC Barcelona tuż przed pierwszym gwizdkiem. "Lamine, strzelisz dzisiaj, to jutro nie idziesz do szkoły" - napisano na profilu klubu, nawiązując do młodego wieku skrzydłowego.

Lamine Yamal w tym sezonie wystąpił w 10 meczach FC Barcelony, w których zanotował dwie asysty. W ostatnim czasie przedłużył kontrakt z klubem do końca czerwca 2026 roku z klauzulą odejścia opiewającą na miliard euro.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.