Polska ma kolejny nowoczesny stadion. Imponująca inwestycja za ponad 200 mln

Dominik Wardzichowski
Nowoczesne stadiony w naszym kraju to już w zasadzie nic niezwykłego. Po Euro 2012 powstało ich tyle, że na piłkarskiej mapie Polski jest ich zdecydowanie więcej niż baz treningowych z prawdziwego zdarzenia. Ale kompleks w Sosnowcu to nie tylko stadion. Zresztą zobaczcie sami.

"Sold out" - taki komunikat witał tych, którzy na ostatnią chwilę próbowali dostać wejściówki na mecz IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów między Rakowem Częstochowa i FC Kopenhagą. Zainteresowanie było tak duże, że mecz spokojnie mógłby odbyć się na większym obiekcie niż pachnący jeszcze nowością stadion w Sosnowcu. ArcelorMittal Park, na którym na co dzień mecze rozgrywa Zagłębie, może pomieścić 11 600 kibiców. Dokładnie tyle było tu na oficjalnym otwarciu stadionu - 25 lutego 2023 roku - na meczu pierwszej ligi Zagłębia Sosnowiec z GKS-em Katowice. Teraz wszystkie krzesełka zapełniły się na meczu Rakowa, a mecze mistrza Polski w fazie grupowej europejskich pucharów to idealny moment, żeby lepiej poznać jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowych w Polsce. Zresztą zobaczcie sami:

Zobacz wideo

Zagłębiowski Park Sportowy składa się z trzech obiektów: stadionu piłkarskiego, stadionu zimowego i hali sportowej. Największe wrażenie robi ten pierwszy, a jednopoziomowe trybuny z krzesełkami w barwach Zagłębia, estetyczna elewacja i bardzo dobra akustyka sprawiają, że oglądanie na nim meczów piłki nożnej to prawdziwa przyjemność.

Stadion w Sosnowcu
Stadion w Sosnowcu fot. Zagłębiowski Park Sportowy

Nowa hala sportowa służy głównie koszykarzom, choć na stronie internetowej czytamy, że "zapewnia również możliwość organizacji meczów piłki siatkowej i piłki ręcznej na poziomie krajowym oraz międzynarodowym". Trybuny mogą pomieścić 3502 kibiców, a w budynku znajdują się też pomieszczenia biurowe i zaplecze konferencyjne.

Hala w Sosnowcu
Hala w Sosnowcu fot. Zagłębiowski Park Sportowy

Przełomem w szkoleniu, ale też rekreacji jest jednak całoroczny stadion zimowy. Lodowisko jest nie tylko ogólnodostępną ślizgawką dla mieszkańców, ale przede wszystkim miejscem treningów Hokejowego Klubu Zagłębia Sosnowiec oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego. Trybuny na tym obiekcie mogą pomieścić 2545 fanów, a lodowisko czynne jest od godziny 6 do 22 przez siedem dni w tygodniu.

Lodowisko w Sosnowcu
Lodowisko w Sosnowcu fot. Zagłębiowski Park Sportowy

Co ciekawe, tuż obok Zagłębiowskiego Parku Sportowego znajduje się też stok narciarski. Jest wyciąg, oświetlenie i system do naśnieżania. Trasy nie są długie, najdłuższa ma 450 metrów, ale bez dwóch zdań nadają się do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.

Koszt budowy samego stadionu piłkarskiego to około 150 mln złotych, a cała inwestycja pochłonęła 240 mln złotych. Sosnowiec zrealizował ten projekt wyłącznie ze środków samorządu. Miastu nie udało się na ten cel pozyskać dofinansowania z budżetu państwa.

Więcej o: