Oto piłka Ligi Mistrzów. UEFA ujawniła. Są smaczki

UEFA i firma Adidas we wtorek 22 sierpnia po raz pierwszy pokazały oficjalne piłki meczowe Ligi Mistrzów w sezonie 2023/24. Innymi futbolówkami zagrają kobiety i mężczyźni, ale w obu zawarto specjalna smaczki dla fanów elitarnych rozgrywek.

Od 2019 firma Adidas zaskakiwała przy tworzeniu piłek dla rozgrywek Ligi Mistrzów. Aż cztery z nich nie były białe, a klasyczny kolor pojawiał się tylko na charakterystycznych dla rozgrywek gwiazdkach. W poprzednim sezonie postawiono na bardziej klasyczny model, ale finał znów rozegrano kolorową futbolówką. Teraz wiadomo, że znów zawodnicy zagrają nieco bardziej konwencjonalną piłką.

Zobacz wideo "Im bardziej zmęczone rywalki, tym lepiej dla mnie". Natalia Kaczmarek najszybsza w półfinałach

Tak prezentuje się piłka Ligi Mistrzów na sezon 2023/24

Z oficjalnej strony UEFA dowiadujemy się, że znów za produkcję odpowiada firma Adidas, która zaprezentowała nowe piłki we wtorek 22 sierpnia. Innymi futbolówkami zagrają mężczyźni, a innymi kobiety, chociaż w obu rozwiązaniach pokazano podobną koncepcję. 

Piłka dla mężczyzn znów będzie biała, a na niej pojawi się 12 klasycznych dla Ligi Mistrzów gwiazdek w kolorach purpurowym, czerwonym i błękitnym. Ma to symbolizować związek z "królewską rodziną piłkarską". Na każdej z nich znajdzie się litera odpowiadająca tytułowi hymnu rozgrywek, czyli "The Champions". Ponadto na białych płatach zobaczymy logo Adidasa oraz UEFA i Ligi Mistrzów. Powłoka piłki jest teksturowana, co ma zapewnić lepszą przyczepność, a bezszwowa konstrukcja ma pomóc zachować odpowiedni kształt nawet po długim użytkowaniu. 

Piłki kobiece również będą białe i zrobione z tego samego materiału. Różnić się będą kolory 12 gwiazdek. Dwie z nich są pomarańczowe i zawarto na nich słowa hymnu żeńskich rozgrywek. Pozostałe 10 ma falisty, fioletowo-różowy nadruk z powiększonymi literami, które mają tworzyć "abstrakcyjny i przyciągający uwagę wygląd". 

Jeśli Raków Częstochowa pokona FC Kopenhagę w dwumeczu IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów, to zagra właśnie tą futbolówką. Losowanie grup elitarnych rozgrywek zaplanowano na 31 sierpnia. Z kolei tegoroczny finał odbędzie się na stadionie Wembley w Londynie 1 czerwca. Na decydujące starcie producent z pewnością zaprezentuje nieco zmienioną wersję, co miał w zwyczaju w poprzednich latach. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe piłki nie należą do najtańszych. Polscy kibice na oficjalnej stronie producenta za "meczówkę" muszą zapłacić 699 złotych. Z kolei za najtańszą wersję w oficjalnym rozmiarze trzeba zapłacić 169 złotych. 

Więcej o: