UEFA zdecydowała. Dobra wiadomość dla Rakowa Częstochowa

UEFA podjęła niezwykle ważną decyzję w sprawie systemu VAR. Wideoweryfikacja będzie dostępna już od początku eliminacji Ligi Mistrzów. Z tej wiadomości może cieszyć się Raków Częstochowa, który zagra o awans do elitarnych rozgrywek. Inne polskie kluby będą miały trochę ciężej.

Raków Częstochowa wygrał mistrzostwo Polski, a więc będzie reprezentował nasz kraj w eliminacjach Ligi Mistrzów sezonu 23/24 po raz pierwszy w swojej historii. Dawid Szwarga, który przejmie zespół po Marku Papszunie, ma się z czego cieszyć. Jego zespół nie poznał jeszcze rywala, ale jeszcze przed startem rozgrywek otrzymał kapitalną informację od UEFA. Sędziom w ich spotkaniach pomoże system VAR. 

Zobacz wideo Były prezes Wisły Płock: Ja bym ich tam rozerwał

VAR już od początku Ligi Mistrzów. Inne europejskie puchary będą musiały poczekać

UEFA zdecydowała, że walka o Ligę Mistrzów w sezonie 23/24 musi być jak najbardziej sprawiedliwa i system VAR będzie dostępny dla sędziów już od pierwszej rundy eliminacji. Właśnie w niej zagra Raków Częstochowa i ewentualne błędy arbitrów w ich meczach będą weryfikowane przez powtórki i sędziów VAR.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała w eliminacjach Ligi Europy, do której mogą trafić częstochowianie, jeśli odpadną z eliminacji Ligi Mistrzów później, niż w pierwszej rundzie. To duża zmiana w porównaniu z poprzednimi latami. UEFA nie udostępniała VAR-u na eliminacje, a w tych spotkaniach nie było nawet obowiązku przeprowadzania transmisji telewizyjnej. 

Mniejsze, ale jednak powody do radości mogą mieć też inne polskie kluby. Legia Warszawa, Lech Poznań i Pogoń Szczecin również zagraj w eliminacjach europejskich pucharów. W Lidze Konferencji Europy system VAR będzie dostępny jednak od meczów czwartej rundy. Wszystkie trzy zaś zaczną rywalizację dwie rundy wcześniej.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Losowanie par w meczach pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów odbędzie się 20 czerwca, a spotkania zostaną rozegrane się 11-12 i 18-19 lipca. Z kolei początek eliminacji Ligi Konferencji Europy zaplanowano na 13 lipca.