1,5 miliarda dolarów odurzyło UEFA. Finał Ligi Mistrzów może być przeniesiony poza Europę

Wraca temat organizacji finału Ligi Mistrzów w Stanach Zjednoczonych. Hiszpański "As" twierdzi, że otwarte na to mają być kluby i UEFA.

Rozmowy w sprawie rozegrania meczu finałowego w Ameryce Północnej były zaawansowane już w 2018 roku. Wówczas UEFA zdecydowana była na Nowy Jork - potwierdzał w Radio Catalunya Jaume Roures, właściciel grupy medialnej Mediapro, która pośredniczy w sprzedaży praw telewizyjnych najważniejszych piłkarskich rozgrywek.

Zobacz wideo Najważniejszy piłkarz Barcelony. "Największy talent La Masii od czasu Messiego" [Sport.pl LIVE]

Liga Mistrzów być może zagości w USA

Temat przez ostatnie lata jednak ucichł, ale teraz powraca. Piszą o tym hiszpańskie media. Dziennik "As" donosi, że otwarte na rozegranie finału za oceanem mają być kluby oraz UEFA.

Oto jedyny niepokonany kraj w europejskich pucharach. ZaskoczenieOto jedyny niepokonany kraj w europejskich pucharach. Zaskoczenie

"Proces przeniesienia finału Ligi Mistrzów poza Europę nie byłby prosty. Zachęty finansowe są jednak tak duże, że kluby i UEFA są otwarte na taką możliwość. Europejskie Stowarzyszenie klubów chce poszerzyć swoje wpływy na inne rynki. To zwielokrotniłoby przychody z praw telewizyjnych i sponsoringu" - tłumaczy "AS".

Jednym z kroków w tym kierunku miało być sprzedanie praw telewizyjnych do Ligi Mistrzów amerykańskim koncernom CBS, Viacom i Paramount. Za sześcioletni kontrakt UEFA otrzyma 1,5 mld dolarów, a umowa będzie realizowana od 2024 roku.

Przenoszenie meczów europejskich rozgrywek poza granice Starego Kontynentu nie jest niczym nowym. Starcia o Superpuchar Włoch rozgrywane były już chociażby w Chinach, a Superpuchar Hiszpanii - w Arabii Saudyjskiej. Swego czasu La Liga planowała rozegrać przynajmniej jeden mecz swoich rozgrywek w USA. 

Więcej o: