Rosja pikuje i pogarsza swoją sytuację, Ukraina zostawia ją w tyle

To symboliczny moment, ale warto go odnotować: po ostatnich meczach europejskich pucharów Ukraina przeskoczyła Rosję w rankingu krajowym UEFA. Rosję, która jeśli / gdy wróci do gry, będzie w bardzo trudnej sytuacji.

Rosja ze względu na inwazję na Ukrainę została wykluczona z europejskich pucharów (Spartak Moskwa z 1/8 finału Ligi Europy poprzedniego sezonu, jako że został ostatnią rosyjską drużyną w pucharach oraz wszystkie ekipy w tym sezonie). Ukraińcy skorzystali na tym już w tym sezonie - Rosja przystępowała do tego sezonu z 8. miejscem w krajowym rankingu UEFA, ale w związku z wykluczeniem, gwarantowane miejsce w Lidze Mistrzów stracił Zenit Sankt-Petersburg. I to miejsce trafiło do 12. w rankingu UEFA Ukrainy - dzięki temu Szachtar Donieck nie musiał przebijać się przez eliminacje. 

Zobacz wideo Milik o biologicznym ojcu: Nie szukam z nim kontaktu

Mimo braku drużyn Rosja dostała za ten sezon 4,333 pkt. UEFA podjęła taką decyzję, sugerując się najgorszym wynikiem Rosji z ostatnich pięciu sezonów. To nadal niewiele, dlatego po ostatniej kolejce pucharów Rosja zajmuje 16. miejsce. To już bardzo zła wiadomość, bo nawet gdyby Rosjanie powrócili do gry w pucharach, to mieliby zaledwie jedno miejsce i to w dodatku w eliminacjach Ligi Mistrzów. A dodatkowo za plecami Rosji znajdują się kolejne kraje, które prawdopodobnie wyprzedzą ją w tym sezonie: to Dania, Chorwacja i Turcja (szanse Grecji są mniejsze, jako że w pucharach został jej już tylko Olympiakos, który w dodatku notuje bardzo słabe wyniki). 

Ukraina ma trzy drużyny w europejskich pucharach

Ale pikująca Rosja to znakomita wiadomość dla Ukrainy. Ukrainy, która ma w fazach grupowych trzy kluby: to Szachtar Donieck w LM (4 pkt w dwóch meczach), Dynamo Kijów w LE (0 pkt w dwóch meczach) oraz Dnipro-1 w LKE (3 pkt w dwóch meczach). O ile sytuacja Dynama jest już trudna, o tyle Szachtar i Dnipro-1 powalczą o awans do fazy pucharowej, co przyniesie Ukrainie kolejne punkty, co pozwoli odjechać Rosji i zawalczyć o jeszcze wyższe pozycje.

Ukraińcy mogą teoretycznie myśleć nawet o awansie na 12. miejsce - Norwegia ma niewiele ponad punkt więcej. 15. pozycja pozwala na wystawienie w el. Ligi Mistrzów dwóch drużyn, a bezpośredni udział w LM mistrzowi kraju gwarantuje 10. lub 11. miejsce (w zależności od tego, kto wygrywa LM i LE). 10. Austria jest jednak na tę chwilę poza zasięgiem, a strata do 11. Serbii również jest wyraźna (to prawie trzy punkty).

Krajowy ranking UEFA. Walka o miejsca dająca bezpośrednią grę w LM (10. lub 11. miejsce) i dwie ekipy w eliminacjach (15. miejsce):

 • 9. Belgia 33,200 pkt
 • 10. Austria 32 pkt
 • 11. Serbia 29,375 pkt
 • 12. Norwegia 27,750 pkt
 • 13. Czechy 27,550 pkt
 • 14. Szwajcaria 27,425 pkt
 • 15. Ukraina 26,700 pkt
 • 16. Rosja 26,215 pkt
 • 17. Dania 25,225 pkt
 • 18. Chorwacja 25,150 pkt
 • 19. Turcja 25,100 pkt
 • 20. Grecja 24,725 pkt

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy Rosja wróci do gry w pucharach. Niedługo UEFA będzie musiała podjąć ważną decyzję: czy dopuścić Rosję do startu w eliminacjach Euro 2024 (które odbędzie się w Niemczech). Losowanie odbędzie się już 9 października, a eliminacje startują w marcu 2023. - Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta - odpowiedziała UEFA na pytanie Rosjan. Podobno nad przywróceniem Rosji zastanawia się również MKOI (Międzynarodowy Komitet Olimpijski).

Po czwartkowych meczach zaszła zmiana również na dalszych pozycjach w rankingu krajowym UEFA: Polska przesunęła się z 28. na 27. pozycję, wyprzedzając Słowację, o czym więcej można przeczytać tutaj >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.