UEFA postawiona w stan gotowości po okrzykach ws. Putina. "Wielkie kłopoty, tryb pilny"

Najbardziej zagorzali kibice Fenerbahce Stambuł wywołali skandal podczas meczu w eliminacjach Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów. Po bramce ukraińskiego zespołu zaczęli skandować "Władimir Putin", co najprawdopodobniej zakończy się bardzo poważnymi konsekwencjami dla tureckiego klubu.

W środowej serii meczów w eliminacjach do Ligi Mistrzów Fenerbahce pożegnało się z marzeniami o awansie do fazy grupowej rozgrywek. Turecki zespół przegrał u siebie 1:2 z Dynamem Kijów po dogrywce. Bardzo dużo działo się na boisku, ale także na trybunach, gdzie kibice gospodarzy wywołali niemały skandal.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Skandaliczne przyśpiewki kibiców Fenerbahce

Do skandalicznych wydarzeń doszło tuż po bramce Witalija Bujalskiego w 57. minucie. Kibice tureckiego klubu nie mogli się pogodzić z faktem, że ich ulubieńcy stracili bramkę. W efekcie zaczęli wykrzykiwać "Władimir Putin", chcąc w ten sposób wybić rywali z rytmu. Prezydent Rosji od końca lutego jest znienawidzony w Ukrainie za wywołanie wojny i zabójstwo tysięcy cywili.

Niemal od razu swój sprzeciw wobec takiego zachowania wyraził trener Dynama Kijów Mircea Lucescu, który nie pojawił się na pomeczowej konferencji prasowej. Legendarny rumuński menedżer rozmawiał jedynie z ukraińskimi mediami. - Nie spodziewałem się takich okrzyków z trybun. Szkoda - miał powiedzieć do tureckich dziennikarzy.

UEFA zajmie się sprawą

Niewykluczone, że zachowanie kibiców Fenerbahce zakończy się wyraźnymi konsekwencjami. "Komitet Wykonawczy UEFA zwołał telekonferencję w trybie pilnym. Rozmawiali z delegatami i sędziami. Wiwaty o Putinie sprawią wielkie kłopoty" - napisał na Twitterze Ahmet Cakar, była sędzia FIFA, a obecnie turecki komentator.

Cakar wyjaśnił następnie, że władze UEFA będą odczuwać w związku z tym sporą presję. "Na prezydenta UEFA Ceferina pojawiła się natychmiast presja ze strony przywódców krajów europejskich. ‘Pieśni o Putinie’ będą potraktowane jak najpoważniejsze wykroczenie wszech czasów" - dodał.

Dzięki wygranej 2:1 Dynamo Kijów awansowało do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, w której zagra z austriackim Sturmem Graz. Fenerbahce z kolei "spadło" do eliminacji do Ligi Europy, w których zagra z czeskim FC Slovacko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA