Oficjalnie: Liga Mistrzów znów w Warszawie. Faza grupowa na Legii

Liga Mistrzów znów zawita do Warszawy. Tym razem za sprawą Szachtara Donieck, który swoje mecze rozgrywać będzie na stadionie, na którym na co dzień gra Legia Warszawa.

Wiadomo było, że z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę kluby z tego kraju nie będą mogły rozgrywać u siebie meczów w europejskich pucharach. Od kilku tygodni spekulowano, że właśnie z tego powodu Liga Mistrzów i rozgrywki Ligi Europy mogą zawitać do Polski.

Zobacz wideo

W piątek pierwsza z informacji stała się faktem. Mistrz Ukrainy - Szachtar Donieck - mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów zagra na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, gdzie na co dzień występuje Legia Warszawa.

"Zgodnie z umową osoby posiadające karnet na sezon 2022/2023, na mecze Legii będą mogły skorzystać z prawa pierwszeństwa w zakupie biletów i obejrzenia na żywo meczów Ligi Mistrzów. Dodatkowo, poza przychodami dla klubu z tytułu wynajmu stadionu, 5 proc. wpływów ze sprzedaży biletów będzie przekazana na rzecz Fundacji Legii, która od początku konfliktu, zaangażowana jest w strukturalną pomoc dla poszkodowanych wojną" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej warszawskiego klubu.

Liga Mistrzów znów w Warszawie!

- Od wybuchu wojny nasz klub i Fundacja Legii angażowały się w pomoc uchodźcom, klubom piłkarskim z Ukrainy a we współpracy z Szachtarem wspólnie wspieraliśmy migrantów wewnętrznych. W najbliższych miesiącach stadion Legii będzie także miejscem rozgrywania meczów w Lidze Mistrzów UEFA przez Szachtar. Nasza odpowiedzialność skupiać się będzie na przygotowaniu obiektu oraz wsparciu w zakresie organizacji dnia meczowego - powiedział wiceprezes zarządzający Legii Warszawa Marcin Herra.

Dla Szachtara mecze poza własnym stadionem nie są nowością. Klub, którego domem do 2014 roku była nowoczesna Donbass Arena, od kilku lat gra na wyjeździe. Problemy zaczęły się po rosyjskiej agresji na Donbas osiem lat temu.

Szachtar swoje mecze rozgrywał już we Lwowie, Charkowie oraz Kijowie, gdzie rozgrywał ostatnią edycję Ligi Mistrzów. Wtedy rywalami klubu były Real Madryt, Inter Mediolan oraz Sheriff Tyraspol. Tegorocznych rywali Szachtar pozna 25 sierpnia, kiedy odbędzie się losowanie fazy grupowej.

Liga Mistrzów wróci na stadion miejski w Warszawie po sześciu latach. W sezonie 2016/17 Legia grała w fazie grupowej tych rozgrywek, a jej rywalami były Real Madryt, Borussia Dortmund oraz Sporting CP.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.