Wielki pieniądze dla zwycięzcy Ligi Mistrzów. UEFA podała kwoty premii

Real Madryt oraz Liverpool powalczą w sobotni wieczór nie tylko o puchar za zwycięstwo w Lidze Mistrzów, ale także o ogromne pieniądze. Za sam triumf UEFA przyznaje 22,6 miliona euro, a to nie koniec premii pieniężnych dla najlepszych europejskich drużyn.

Sezon 2021/22 w piłce nożnej na europejskich arenach dobiega do końca. W sobotę w Paryżu zostanie rozegrany finał Ligi Mistrzów. Wiemy już, o jakie pieniądze zawalczą Real Madryt oraz Liverpool.

Zobacz wideo Ondrasek deklaruje walkę o powrót do ekstraklasy. "Nigdzie się nie wybieram"

Gigantyczne pieniądze za triumf w Lidze Mistrzów. UEFA podała informacje o premiach

Zwycięzca tegorocznej edycji Ligi Mistrzów zainkasuje 22,6 miliona euro. Przegrany klub otrzyma zaś na konto 17,5 miliona euro. Ponadto Liverpool po finale wzbogaci się o 24,4 miliony z tytułu pozycji w rankingu UEFA oraz 18,4 miliona za prawa telewizyjne. W przypadku Realu te kwoty wynoszą odpowiednio 35,5 miliona oraz 13,2 miliona. 

Warto również dodać, że obie drużyny w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów zarobiły już łącznie około 180  milionów euro za osiągnięcia sportowe. Anglicy wzbogacili się w tym sezonie o 91,44 miliona euro, natomiast Real Madryt o 88,27 miliona euro. Po finale te kwoty jeszcze się powiększą.

W przypadku zwycięstwa Liverpoolu ich łączna gratyfikacja wyniesie 139,34 miliona euro, zaś w przypadku Realu suma ta może wynosić 142,07 milionów euro. Łącznie tegoroczny triumfator może zainkasować w przeliczeniu na złotówki nawet 650 milionów złotych.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

Liga Mistrzów. 2 miliardy euro na premie

UEFA łącznie na premie dla uczestników tegorocznej Ligi Mistrzów przeznaczyła 2 miliardy euro. Federacja rozdzieliła tę sumę według następującego podziału:

  1. pula gwarantowana dla każdego z 32 uczestników - 17,74 mln euro, co łącznie daje 567,68 mln euro
  2. pula dzielona według współczynnika w rankingu UEFA - 585,0 mln euro na wszystkie kluby
  3. pula telewizyjna dzielona według wielkości rynku w danym kraju - 291,1 mln euro na wszystkie kluby
  4. pula za wyniki sportowe - ponad 500 mln euro na wszystkie kluby

Finał tegorocznej Ligi Mistrzów rozpocznie się dziś o 21:00.