Mundial w Katarze wprowadza chaos. Faza grupowa Ligi Mistrzów tylko raz była krótsza!

Terminarz rozgrywek piłkarskich w sezonie 2022/23 będzie wyjątkowy ze względu na mistrzostwa świata w Katarze, które zostaną rozegrane w listopadzie oraz grudniu 2022 roku. Skalę trudności, z jaką będą musieli mierzyć się czołowi piłkarze, pokazuje opublikowany terminarz fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Przypomnijmy: pierwotnie mundial w Katarze miał odbyć się tradycyjnie w czerwcu oraz lipcu, jednak FIFA podjęła decyzję o przełożeniu turnieju ze względy na zbyt wysokie temperatury (nowy termin to 21 listopada - 18 grudnia). Będzie miało to ogromne konsekwencje dla terminarza czołowych lig europejskich oraz rozgrywek klubowych, które muszą znaleźć miejsce nie tylko na same mistrzostwa, ale również wokół nich - na zgrupowania przed mundialem (muszą to zrobić najpóźniej do 14 listopada) oraz odpoczynek już po turnieju.

Zobacz wideo To bohater Legii Warszawa! "Zaskoczył wszystkich. To niespotykane"

Faza grupowa Ligi Mistrzów zostanie rozegrana w ciągu 57 dni

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski na Twitterze opublikował zdjęcie terminarza Ligi Mistrzów w sezonie 2022/23. I o ile kwalifikacje jeszcze zostaną rozegrane w normalnym trybie na przestrzeni dwóch miesięcy (od 21 czerwca do 24 sierpnia), o tyle piłkarzy w fazie grupowej Ligi Mistrzów czeka już maraton. Cała faza grupowa zostanie rozegrana w ciągu dwóch miesięcy - od 6 września do 2 listopada, czyli w 57 dni! Dla porównania, faza grupowa poprzedniego sezonu Ligi Mistrzów została rozegrana w ciągu 50 dni, ale tam zmiany zostały wymuszone przez pandemię i fakt, że finał sezonu 2019/20 został rozegrany dopiero 23 sierpnia.

To będzie oznaczało, że po dwie kolejki (1. i 2, 3. i 4., 5. i 6.) będą rozgrywane tydzień po tygodniu, a w dodatku w dniach 19-27 września przewidziane są dwa terminy na mecze reprezentacji. W fazie pucharowej LM wszystko wróci do normy: rozpocznie się w połowie lutego, a finał zostanie rozegrany 10 czerwca 2023 roku w Stambule (który miał organizować finał w 2020, a następnie w 2021 roku, ale oba przeniesiono - do Lizbony oraz Porto - ze względu na pandemię).

Ponad 6500 powodów Kataru do wstydu. "Nowoczesne niewolnictwo" zbiera śmiertelne żniwo

Mundial w Katarze budzi kontrowersje nie tylko ze względu na termin. - Od 2011 roku ponad 6500 imigrantów straciło życie przy pracach związanych z organizacją mistrzostw świata w Katarze - alarmuje "The Guardian". Organizacje pozarządowe oskarżają rząd o obojętność na życie pracowników, a norweskie kluby jako pierwsze nawołują do bojkotu imprezy - pisał w marcu Paweł Karpiarz >>

Więcej o: