Rewolucja w futbolu. UEFA oficjalnie znosi najbardziej kontrowersyjny przepis

To już pewne. Komitet Wykonawczy UEFA oficjalnie poinformował, że zniesie przepis we wszystkich rozgrywkach klubowych, który w fazie pucharowej premiował drużynę, która zdobyła więcej bramek na wyjeździe.

Przepis forujący drużyny, które mają więcej bramek zdobytych na wyjeździe (away goals rule), obowiązywał w rozgrywkach Ligi Mistrzów od 1965 roku. Zapis ten miał swoich zwolenników, jednak z czasem zaczął budzić kontrowersje.

Nie będzie już zasady gola na wyjeździe

Wiadomo już, że przepis ten został zmieniony. Z założeń wynika, że już od sezonu 2021/2022 o awansie zespołów, które mają identyczny bilans bramek po dwumeczach w fazie pucharowej, decydować będzie dogrywka i ewentualnie konkurs rzutów karnych.

- Zasada goli na wyjeździe zostanie usunięta ze wszystkich klubowych rozgrywek UEFA od sezonu 2021/22. Remisy, w których obie drużyny strzelą taką samą liczbę goli w obu spotkaniach, będą miały teraz dwie 15-minutowe dogrywki i jeśli to konieczne, rzuty karne - napisała UEFA na Twitterze.

Zniesienie przepisu zmieni bardzo wiele. Na przykład w półfinale Ligi Mistrzów w tym roku, PSG wyeliminowało Bayern Monachium, ponieważ strzelili więcej bramek na wyjeździe - wygrali 3:2 w Monachium i przegrali 0:1 w Paryżu. Gdyby regulacja, którą chce ogłosić UEFA, obowiązywała w tamtym momencie, to zawodnicy musieliby jeszcze zagrać dogrywkę.

Zasada przewagi bramek zdobywanych na wyjeździe jest wykorzystywana w Lidze Mistrzów czy Lidze Europy, ale też w eliminacjach do mistrzostw świata czy w mistrzostwach poszczególnych kontynentów zgrupowanych w ramach FIFA.