Zadziwiająca decyzja UEFA w sprawie Superligi. Miała być ostra reakcja, będzie kompromitacja

UEFA podjęła decyzję dotyczącą Realu Madryt, FC Barcelony i Juventusu. Europejska federacja zamierzała surowo ukarać te kluby, ale zawiesiła postępowanie dyscplinarne.

Projekt europejskiej Superligi wstrząsnął w połowie kwietnia europejskim futbolem. Grupa 12 klubów: Real Madryt, Atletico Madryt, FC Barcelona, Chelsea, Tottenham, Arsenal, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Juventus, Inter oraz AC Milan ogłosiły, że opuszczają Ligę Mistrzów i tworzą własne, zamknięte rozgrywki.

Zobacz wideo Problemy Hiszpanów przed Euro 2020. "Przygotowania zostały storpedowane przez koronawirusa"

Ich projekt nie potrwał jednak długo. Po niespełna trzech dniach pełnych protestów kibiców i oświadczeń UEFA jako pierwsze wycofały się z niego angielskiego kluby, a później Atletico Madryt oraz Inter i AC Milan. Ostatecznie z pomysłu utworzenia własnych rozgrywek nie wycofały się jedynie Real Madryt, FC Barcelona i Juventus.

"W swoim najlepszym wydaniu jest koszmarem dla obrońców". Prestiżowy serwis chwali młodego Polaka

I te trzy kluby miały zostać surowo ukarane przez UEFĘ, która zapowiadała, że zostaną wykluczone z udziału w Lidze Mistrzów, nawet na dwa kolejne sezony! W środę UEFA poinformowała jednak, że oficjalnie zawiesza postępowanie w sprawie Realu Madryt, FC Barcelony i Juventusu. Wszystko może mieć związek z decyzją szwajcarskiego sądu.

Szwajcarski sąd orzekł, że UEFA nie może ukarać klubów za ich chęć stworzenia Superligi, ponieważ taka decyzja byłaby niezgodna z prawem. Europejska federacja prawdopodobnie musiała wziąć pod uwagę tę decyzję ze względu na fakt, że to właśnie w Szwajcarii znajduje się jej siedziba. Dlatego wydaje się, że temat ewentualnych kar dla Realu, Barcelony i Juventusu jest zakończony, a groźby UEFA były zupełnie bez pokrycia. Projekt Superligi może więc odżyć w najbliższym czasie.

Więcej o: