Chcą zabrać Turkom finał Ligi Mistrzów! Niespodziewany kandydat na gospodarza

Finał Ligi Mistrzów zmieni gospodarza? Pojawiają się kolejne informacje dotyczące wątpliwości wobec rozegrania spotkania w Stambule. Jak poinformowali dziennikarze "Sky Sports" pojawiła się też niespodziewana kandydatura do zastąpienia tureckiego miasta. Pochodzi od klubu z Premier League.

Po rewanżach półfinałów Ligi Mistrzów z wtorku i środy poznaliśmy skład finału europejskich rozgrywek. Drugi raz w ciągu trzech lat zagrają w nim dwa zespoły z Anglii - Manchester City i Chelsea. To sprawia, że coraz częściej mówi się o zmianie organizatora meczu, który rozstrzygnie, kto zostanie zwycięzcą LM w tym sezonie. 

Zobacz wideo "Lecha czeka latem totalna demolka. Skorża? Trudno doszukać się pozytywów"

Finał Ligi Mistrzów w Stambule zagrożony. UEFA chce, żeby na stadion weszli kibice

Na ten moment UEFA chce rozegrać finał w Stambule. Turcy zastąpili w tej roli Sankt Petersburg po tym, jak w zeszłym roku przeniesiono mecz rozstrzygający o zwycięstwie w rozgrywkach do Lizbony. Wciąż niepewne jest jednak, czy to Ataturk Stadium mogący pomieścić blisko 80 tysięcy kibiców będzie areną finału. 

To, co Tuchel zrobił w Chelsea, jest niepojęte! Który następny do bicia?To, co Tuchel zrobił w Chelsea, jest niepojęte! Który następny do bicia?

To wynika z próby rozegrania go z udziałem kibiców. UEFA ustaliła już, że z fanami na trybunach uda się zorganizować finał Ligi Europy w Gdańsku, a teraz tak samo chciała zrobić z Ligą Mistrzów. Do Turcji miałoby się wybrać aż osiem tysięcy fanów z Anglii, po cztery tysiące z Manchesteru i Londynu. Turcja nie jest jednak na tzw. "zielonej liście" krajów, do których można się udać w czasie epidemii. Decyzja ws. możliwego zniesienia zakazu ma przyjść 17 maja.

Wielka Chelsea w finale Ligi Mistrzów! Real był bez szans [WIDEO]Wielka Chelsea w finale Ligi Mistrzów! Real był bez szans [WIDEO]

Jednocześnie w Turcji wciąż trwa pełny lockdown, który ogłoszono po rekordowym wzroście pozytywnych wyników testów na koronawirusa. W końcówce kwietnia sięgnęły one nawet 62 tysięcy nowych przypadków, choć teraz ich liczba spadła do 25 tysięcy. Na razie nie zniesiono jednak obowiązku kwarantanny u osób przyjeżdżających do tego kraju. O ile piłkarze, sztaby i organizatorzy nie powinni mieć z tym problemów, tak kibice, którzy chcieliby obejrzeć mecz ze stadionu, jeśli zezwoli na to UEFA, w przypadku rozgrywania meczu w Stambule przy obecnych restrykcjach musieliby przed nim przejść 10-dniową kwarantannę, która sporo by ich kosztowała. 

Niespodziewany kandydat z Premier League zgłasza się po finał

Sensacyjną informację o stadionie, który został zgłoszony jako ewentualne zastępstwo dla obiektu w Stambule przekazał portal telewizji Sky Sports. Zdaniem brytyjskich dziennikarzy taką ofertę miały złożyć władze Aston Villi. Stadion Villa Park miałby zorganizować mecz Manchesteru City z Chelsea przede wszystkim ze względu na łatwość, jaką mieliby kibice obu angielskich klubów w dotarciu do miasta. Z Manchesteru na Villa Park jedzie się około 1,5 godziny (136 kilometrów), a z Londynu 2,5 (190 kilometrów). 

Wystarczyło półtorej godziny lotu samolotem. Wtedy Tuchel całkowicie odmienił ChelseaWystarczyło półtorej godziny lotu samolotem. Wtedy Tuchel całkowicie odmienił Chelsea

Problem polega na tym, że Villa Park nie spełnia standardów UEFA i musiałby zostać dostosowany do meczów Ligi Mistrzów - choćby miejsca dla mediów, kamerzystów, czy działaczy UEFA. Decyzje o ewentualnym przeniesieniu finału do Anglii, czy gdziekolwiek indziej musiałyby zapaść bardzo szybko. Byłyby bardzo kosztowne, a w dodatku wymusiłyby reorganizację pracy wielu osób zaangażowanych w projekt finału LM. UEFA ma podać kolejne informacje o finale w końcówce tego tygodnia lub na początku kolejnego. 

Więcej o: