Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Prezydent UEFA: "Wszyscy mnie rozczarowali". I usprawiedliwia tylko jeden klub

- Wszyscy mnie rozczarowali, ale FC Barcelona najmniej - tak o utworzeniu i upadku europejskiej Superligi wypowiedział się prezydent UEFA, Aleksander Ceferin.

We wtorek, niespełna dwie doby po założeniu, upadła europejska Superliga. W rozgrywkach utworzonych przez 12 klubów docelowo grać miało 20 drużyn. 15 z nich miało mieć stałe miejsce, pięć mogło dostać się do rywalizacji przez system eliminacji.

Zobacz wideo Krótki sen o Superlidze. "Ten projekt skompromitował dwanaście klubów"

We wtorek projekt upadł jednak znacznie szybciej, niż powstał. Najpierw z rozgrywek wycofała się Chelsea, a za nią pięć kolejnych klubów z Anglii: Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal i Tottenham. Kolejnego dnia dołączyło Atletico Madryt oraz Inter.

Chociaż projekt upadł, to prezydent Realu Madryt i niedoszły prezes europejskiej Superligi - Florentino Perez - zapewnił, że rozgrywki z udziałem największych klubów kiedyś zostaną powołane do życia. - UEFA zaczęła swoje show. Nie chcę zaczynać wojny z prezesem UEFA, ale nie zachowywał się i nie traktował nas odpowiednio. Zachowywał się tak, jakbyśmy zrzucili bombę atomową. Nie pozwolili nam wytłumaczyć projektu, woleli zostawić sytuację taką, jaka jest. Może nie zaprezentowaliśmy się najlepiej, jednak nie rozumiem, dlaczego nie podjęto żadnej dyskusji na ten temat - powiedział Perez.

Kibice Manchesteru United protestowali przeciwko władzom klubuGrupa kibiców wdarła się do ośrodka Manchesteru United. "51% MUFC"

I dodał: Nigdy nie spotkałem się z tak negatywną reakcją, jakiej doświadczyłem z UEFA i innych klubów. Agresywne reakcje były takie, jakbyśmy kogoś zabili. Nie rozumiem tego. Nie rozumiem, dlaczego nie otrzymaliśmy wsparcia, skoro robiliśmy to dla dobra futbolu.

Ceferin usprawiedliwia FC Barcelonę

Po upadku Superligi do sprawy odniósł się prezydent UEFA - Aleksander Ceferin. Słoweniec przyznał, że rozczarował się zachowaniem klubów, broniąc tylko jednego. Ceferin usprawiedliwił jedynie FC Barcelonę, argumentując to wyborami nowego prezydenta klubu, które miały niedawno miejsce.

Prezydent UEFA wskazuje konkretny klub: Prezydent UEFA wskazuje konkretny klub: "Każdy będzie musiał ponieść konsekwencje"

- Wszyscy mnie rozczarowali, ale FC Barcelona najmniej. Laporta został wybrany niecałe dwa miesiące temu, więc nie mógł wiele zrobić. Podjął jednak bardzo mądrą decyzję, podpisując umowę, która ostateczną decyzję zostawiała w rękach socios - powiedział Ceferin.

I dodał: Rozmawiałem z nim dwa czy trzy razy i wiem, że był pod ogromną presją sytuacji ekonomicznej, jaką zastał w klubie. Widać było, że sytuacja jest bardzo trudna, ale to nie jego wina.