Oficjalnie: Nowy przewodniczący ECA wybrany. "Ten projekt nie mógł się udać"

Nasser Al-Khelaifi został wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Klubów Europejskich (ECA). Prezydent Paris Saint-Germain zastąpi na stanowisku Andreę Agnellego, prezesa Juventusu oraz wiceprezesa Superligi.

W środę Stowarzyszenie Klubów Europejskich oficjalnie poinformowało o wyborze nowego przewodniczącego. Nasser Al-Khelaifi będzie pełnił funkcję przez najbliższe trzy lata. Wcześniej na stanowisku znajdował się Andrea Agnelli, który trzy dni temu zrezygnował z roli przewodniczącego ECA ze względu na obowiązki, jakie miał pełnić w nowopowstałej Superlidze. Stowarzyszenie podkreśla, że PSG nie brało udziału w tworzeniu rozgrywek. 

Zobacz wideo Krótki sen o Superlidze. "Ten projekt skompromitował dwanaście klubów"

Nasser Al-Khelaifi nowym przewodniczącym ECA. "Integralność i jedność nigdy nie były tak potrzebne jak w tym momencie"

- Jestem zaszczycony nominacją moich kolegów z zarządu ECA na stanowisko przewodniczącego. Przywództwo, integralność i jedność naszej organizacji nigdy nie były tak potrzebne, jak w tym momencie dla europejskiej piłki. Będę bezwarunkowo oddany całej społeczności piłkarskiej: to znaczy wszystkim klubom członkowskim ECA z każdego kraju w Europie, a także kibicom i społecznościom, które reprezentują - zapowiedział Nasser Al-Khelaifi

Jedność europejskich klubów była jednym z głównych tematów, do których przekonywał m.in. Aleksander Ceferin, prezes UEFA. Superliga została powołana przez 12 klubów - założycieli w nocy z niedzieli na poniedziałek. Już we wtorek natomiast rozpoczął się proces jej błyskawicznego rozpadu. Finalnie w środę jedynymi członkami zostali Real Madryt i FC Barcelona, która dołączyłaby tylko, jeśli zgodę wyraziliby socios (członkowie klubu) w referendum.

- Po bezprecedensowych wydarzeniach ostatnich dni, które były próbami osłabienia europejskiej społeczności, ECA z radością przyjmuje decyzję swoich byłych klubów członkowskich o niekontynuowaniu projektu Superligi. ECA mocno wierzy, że ten projekt nie mógł się udać, ponieważ piłka nożna, w swojej istocie, opiera się na otwartości, doskonałości sportowej i nieodłącznej więzi między wszystkimi w całej rodzinie piłkarskiej - napisano w oświadczeniu. 

Warto zaznaczyć, że jednym z członków wiceprzewodniczących ECA jest Dariusz Mioduski, właściciel Legii Warszawa. Pozostałe miejsca zajmują Edwin van der Sar (Ajax Amsterdam), Aki Riihilahti (HJK Helsinki) oraz mianowany pierwszym wiceprzewodniczącym Michael Gerlinger (Bayern Monachium).

Więcej o: