Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Oficjalnie: Nowy przewodniczący ECA wybrany. "Ten projekt nie mógł się udać"

Nasser Al-Khelaifi został wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Klubów Europejskich (ECA). Prezydent Paris Saint-Germain zastąpi na stanowisku Andreę Agnellego, prezesa Juventusu oraz wiceprezesa Superligi.

W środę Stowarzyszenie Klubów Europejskich oficjalnie poinformowało o wyborze nowego przewodniczącego. Nasser Al-Khelaifi będzie pełnił funkcję przez najbliższe trzy lata. Wcześniej na stanowisku znajdował się Andrea Agnelli, który trzy dni temu zrezygnował z roli przewodniczącego ECA ze względu na obowiązki, jakie miał pełnić w nowopowstałej Superlidze. Stowarzyszenie podkreśla, że PSG nie brało udziału w tworzeniu rozgrywek. 

Zobacz wideo Krótki sen o Superlidze. "Ten projekt skompromitował dwanaście klubów"

Nasser Al-Khelaifi nowym przewodniczącym ECA. "Integralność i jedność nigdy nie były tak potrzebne jak w tym momencie"

- Jestem zaszczycony nominacją moich kolegów z zarządu ECA na stanowisko przewodniczącego. Przywództwo, integralność i jedność naszej organizacji nigdy nie były tak potrzebne, jak w tym momencie dla europejskiej piłki. Będę bezwarunkowo oddany całej społeczności piłkarskiej: to znaczy wszystkim klubom członkowskim ECA z każdego kraju w Europie, a także kibicom i społecznościom, które reprezentują - zapowiedział Nasser Al-Khelaifi

Jedność europejskich klubów była jednym z głównych tematów, do których przekonywał m.in. Aleksander Ceferin, prezes UEFA. Superliga została powołana przez 12 klubów - założycieli w nocy z niedzieli na poniedziałek. Już we wtorek natomiast rozpoczął się proces jej błyskawicznego rozpadu. Finalnie w środę jedynymi członkami zostali Real Madryt i FC Barcelona, która dołączyłaby tylko, jeśli zgodę wyraziliby socios (członkowie klubu) w referendum.

Piłkarze Leeds United na rozgrzewce przed meczem z Liverpoolem - jednym z założycieli SuperligiPodział w Premier League. Dwa obozy wśród 14 klubów. "Jawnie złamana zasada"

- Po bezprecedensowych wydarzeniach ostatnich dni, które były próbami osłabienia europejskiej społeczności, ECA z radością przyjmuje decyzję swoich byłych klubów członkowskich o niekontynuowaniu projektu Superligi. ECA mocno wierzy, że ten projekt nie mógł się udać, ponieważ piłka nożna, w swojej istocie, opiera się na otwartości, doskonałości sportowej i nieodłącznej więzi między wszystkimi w całej rodzinie piłkarskiej - napisano w oświadczeniu. 

Najwięksi cwaniacy piłki nożnejNajwięksi cwaniacy piłki nożnej

Warto zaznaczyć, że jednym z członków wiceprzewodniczących ECA jest Dariusz Mioduski, właściciel Legii Warszawa. Pozostałe miejsca zajmują Edwin van der Sar (Ajax Amsterdam), Aki Riihilahti (HJK Helsinki) oraz mianowany pierwszym wiceprzewodniczącym Michael Gerlinger (Bayern Monachium).