Nagły wstrząs! Chelsea i Manchester City mogą wycofać się z Superligi

Chelsea i Manchester City zastanawiają się nad rezygnacją z gry w Superlidze - taką informację przekazał "Guardian", powołując się na słowa dyrektora jednego z klubów, który chce wziąć udział w nowych rozgrywkach europejskiej elity.

Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Real Madryt, Atletico Madryt, FC Barcelona, Juventus, Inter i AC Milan - to kluby, które w niedzielę w nocy ogłosiły utworzenie europejskiej Superligi. Rozgrywki, które docelowo mają mieć 20 uczestników, z czego 15 miałoby w nich stałe miejsce, to odpowiedź gigantów na reformę Ligi Mistrzów przeprowadzoną przez UEFA.

Zobacz wideo Powstała Superliga, w tle konflikt interesów. "UEFA ma problem z tym, że kluby chcą zarabiać pieniądze bez niej"

Głównym powodem powstania Superligi są oczywiście pieniądze. 12 założycieli rozgrywek nie chce dzielić się wpływami z mniejszymi klubami i postanowiła stworzyć Superligę, która gwarantowałaby im nieporównywalnie większe zyski niż Liga Mistrzów. 

UEFA wraz z federacjami piłkarskimi z Anglii, Hiszpanii i Włoch oraz tamtejszymi ligami wystosowała oświadczenie, w którym stanowczo potępiła projekt Superligi i zagroziła 12 klubom wyrzuceniem nie tylko z europejskich pucharów, ale też krajowych rozgrywek. Piłkarze grający w tych klubach mogą zaś zostać wykluczeni z gry w międzynarodowych turniejach takich jak mistrzostwa Europy czy świata.

"To nieprawdopodobne. Nigdy nie spotkałem człowieka, który kłamałby tak często"

Chociaż pierwotny projekt zakładał, że Superliga zacznie się w sezonie 2024/25, to reforma UEFA i jej radykalne kroki sprawiły, że założyciele rozgrywek są gotowi rozpocząć projekt już w sierpniu tego roku. Według nieoficjalnych informacji UEFA miałaby nawet zastanowić się nad wyrzuceniem tegorocznych półfinalistów Ligi Mistrzów (Chelsea, Manchester City i Real Madryt) jeszcze w tym tygodniu.

Chelsea i Manchester City wahają się ws. Superligi

Wokół Superligi i Ligi Mistrzów narasta coraz więcej wątpliwości, a kolejne dodał we wtorek po południu "Guardian". Brytyjski dziennik, powołując się na słowa dyrektora jednego z klubów, który chce wziąć udział w nowych rozgrywkach, poinformował, że Chelsea i Manchester City bardzo mocno zastanawiają się nad ostatecznym przyłączeniem się do Superligi.

Kolejny klub może dołączyć do Superligi! Sensacyjne informacje Kolejny klub może dołączyć do Superligi! Sensacyjne informacje "Corriere dello Sport"

"Guardian" poinformował też, że w trakcie trwającego kongresu UEFA w Montreux trwają dyskusje, czy oba kluby mogą zmienić decyzję pod wpływem rosnącej presji ze strony rządu, władz rozgrywek i własnych kibiców. Dziennik dodał, że mniej niż połowa założycieli Superligi ma mieć pełne przekonanie do rozgrywek i stanie w ich obronie niezależnie od okoliczności. Reszta miała dołączyć do nich tylko z powodu wiary w polepszenie sytuacji finansowej lub w obawie przed przegapieniem przełomowego momentu w historii europejskiego futbolu. Do tej ostatniej grupy należeć mają Chelsea i Manchester City.

Chociaż wciąż nie wiadomo, czy oba angielskie kluby wycofają się z Superligi, to dodatkową presję na nich miał wywrzeć prezydent FIFA - Gianni Infantino - który ostrzegł, że światowa federacja nie będzie popierała tych, którzy w połowie opowiadają się za nowym projektem. W podobnym tonie na kongresie wypowiedział się przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach.

Jasne stanowisko Gianniego Infantino! Jasne stanowisko Gianniego Infantino! "Nie daję przyzwolenia"

Chelsea oraz Manchester City mają szansę zagrać w finale tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Londyńczycy zagrają w półfinale z Realem Madryt, a Manchester City z PSG, które odrzuciło propozycję dołączenia do Superligi.

Więcej o: