UEFA grozi wykluczeniem drużyn z Superligi. Jak wyglądałyby rozgrywki ligowe bez nich?

UEFA grozi, że kluby, który dołączą do Superligi zostaną wykluczone z rozgrywek europejskich oraz krajowych. Na ten moment to 12 czołowych drużyn z trzech krajów. Co to w praktyce oznaczałoby dla rozrywek ligowych? Jak wyglądałyby ligowe tabele?

"New York Times oraz "The Times" poinformowały, że 12 europejskich klubów planuje utworzenie Superligi. Pogłoski potwierdziły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy to zainteresowane kluby wydały oświadczenie o powstaniu Superligi. W rozgrywkach wezmą udział Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Liverpool, Inter, AC Milan, Juventus, Real Madryt, Atletico Madryt oraz FC Barcelona. 

Zobacz wideo Napoli - Inter 1:1. Skrót meczu [ELEVEN SPORTS]

Powstanie Superligi może mieć znaczący wpływ na kształt europejskiej piłki nożnej. UEFA zagroziła, że uczestnicy nowopowstałych rozgrywek zostaną wykluczeni nie tylko z europejskich, ale także krajowych rozgrywek. Miałoby to kolosalne znaczenie dla kształtu trzech z pięciu najlepszych lig Europy. Sprawdzamy, jak wyglądałyby one bez potentatów. 

Superliga. UEFA grozi wykluczeniem z krajowych rozgrywek. Co to, by w praktyce oznaczało?

Wykluczenie uczestników Superligi z krajowych rozgrywek miałoby największy wpływ na sytuację w Premier League, gdyż aż sześć z 12 klubów założycielskich pochodzi z Anglii. Są to: Manchester City, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Tottenham oraz Arsenal. Gdyby zostały one wykluczone, to w tym momencie o mistrzostwo Anglii walczyłyby dwa zespoły - Leicester (aktualnie 3. miejsce, 56 punktów) oraz West Ham (4. miejsce, 55 punktów). Na podium znalazłby się także Everton, który obecnie jest dopiero ósmym zespołem w stawce. Na wysokim, czwartym miejscu uplasowałby się także klub Mateusz Klicha - Leeds United (10. miejsce, 45 punktów). 

SuperligaDlaczego czołowe kluby założyły Superligę? Ten wykres nie pozostawia złudzeń

Po wykluczeniu z rozgrywek Interu, Milanu oraz Juventusu o mistrzostwo Włoch walczyłaby Atalanta wraz z Napoli oraz Lazio. Aktualnie zespół z Bergamo znajduje się na trzecim miejscu w tabeli ze stratą dwóch punktów do drugiego Milanu oraz 11 do liderującego Interu. Zespół Piotra Zielińskiego jest aktualnie piąty, natomiast Rzymianie zajmują szóste miejsce. Obie drużyny walczą o miejsce gwarantujące awans do Ligi Mistrzów. 

"Najbardziej brzydzę się Manchesterem United i Liverpoolem. To oszuści. Zabierzcie punkty"

W przypadku La Liga wykluczenie Realu, Atletico oraz FC Barcelony oznaczałoby rewolucję na górze ligowej tabeli. Powyższa trójka kończy rozgrywki na podium nieprzerwanie od sezonu 2011/2012. Nowym liderem stawki zostałaby obecnie czwarta Sevilla (64 punkty, sześć straty do lidera Atletico) O wicemistrzostwo toczyłaby się natomiast zacięta walka pomiędzy Villarrealem (5. miejsce, 49 punktów), Betisem (6., 48 punktów) oraz Realem Sociedad (7., 47 punktów).

Więcej o: