12 czołowych europejskich potęg. Które drużyny na pewno wystąpią w Superlidze?

W nocy z niedzieli na poniedziałek 12 europejskich klubów oficjalnie ogłosiło powstanie Superligi. Wśród nich brakuje zespołów z Francji, Niemiec czy Portugalii. Jakie drużyny na pewno wystąpią w nowych rozgrywkach?

W zeszłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja, że kluby zaakceptowały nowy format Ligi Mistrzów. Jednak w niedzielę dzienniki "The New York Times" i "The Times" poinformowały, że najbogatsze kluby europejskie chcą założyć własne rozgrywki o nazwie Superliga i lada moment nastąpi ich oficjalne ogłoszenie. Potwierdziło się to w nocy z niedzieli na poniedziałek. 

Zobacz wideo Bayern odpadł z Ligi Mistrzów. "Bardzo krótka kołderka i absolutna desperacja"

Superliga - jakie kluby na pewno wystąpią w nowych rozgrywkach?

Według oficjalnych informacji Superliga w ostatecznym kształcie ma się składać z 20 zespołów. Założycielami rozgrywek będzie 15 z nich i to one będą miały zapewnioną grę w nowym formacie. Na tę chwilę oficjalnie ogłoszonych zostało 12 z nich. Te kluby na pewno wezmą udział w Superlidze:

 1. Manchester United (aktualnie 2. w Premier League)
 2. Chelsea (5. w Premier League)
 3. Liverpool (6. w Premier League)
 4. Arsenal (9. w Premier League)
 5. Tottenham (7. w Premier League)
 6. Manchester City (1. w Premier League)
 7. Juventus (4. w Serie A)
 8. AC Milan (2. w Serie A)
 9. Inter Mediolan (1. w Serie A)
 10. Real Madryt (2. w LaLiga)
 11. FC Barcelona (3. w LaLiga)
 12. Atletico Madryt (1. w LaLiga)

Karim Benzema przedłuży kontrakt z Realem do 2023 rokuNocny przewrót rozgrywek w Europie. Jak ma wyglądać format Superligi?

Poza klubami założycielskim (będą miały zagwarantowany udział w rozgrywkach) do Superligi co roku dołączać będzie pięć klubów, które uzyskają kwalifikację na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu. Turniej ma rozpoczynać się w sierpniu i kończyć w maju. Prezesem całego przedsięwzięcia został prezydent Realu, Florentino Perez, który miał być głównym pomysłodawcą rozgrywek. Wiceprezesami zostali Andrea Agnelli (Juventus) i Joel Glazer (Manchester United). 

- Powstanie Superligi następuje w czasie, gdy globalna pandemia przyspieszyła niestabilność w istniejącym, europejskim modelu ekonomicznym piłki nożnej. Ponadto od wielu lat kluby założycielskie mają na celu poprawę jakości i intensywności istniejących rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenie formatu pozwalającego na rywalizację najlepszych klubów i zawodników - czytamy w komunikacie opublikowanym przez kluby.

SuperligaTo moment zwrotny w historii piłki nożnej. Superliga oficjalnie potwierdzona! Bez trzech wielkich klubów

Więcej o: