Nocny przewrót rozgrywek w Europie. Jak ma wyglądać format Superligi?

W nocy z niedzieli na poniedziałek 12 europejskich klubów zapowiedziało powstanie nowych rozgrywek o nazwie Superliga. Jak miałby wyglądać nowy format?

Kilka dni temu media w Europie informowały, że kluby porozumiały się z UEFA i udało się zaakceptować nowy format Ligi Mistrzów. W poniedziałek miał się tym zająć Komitet Wykonawczy i potwierdzić reformę rozgrywek od 2024 roku. W niedzielę jednak niespodziewanie gruchnęła informacja o założeniu nowego formatu - Superligi, czyli rozgrywek, w których miały brać udział tylko najbogatsze kluby na Starym Kontynencie. 

Zobacz wideo Bayern odpadł z Ligi Mistrzów. "Bardzo krótka kołderka i absolutna desperacja"

Superliga - jak mają wyglądać rozgrywki konkurencyjne dla Ligi Mistrzów? 

Założycielami Superligi są: Atletico Madryt, FC Barcelona, Real Madryt, AC Milan, Inter Mediolan, Juventus, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City i Tottenham. Nowego formatu nie zaakceptowały kluby z Niemiec i Francji, ale prawdopodobnie jest to kwestia czasu, ponieważ w ostatecznym kształcie Superliga ma mieć 15 założycieli.  

Poza klubami założycielskim (będą miały zagwarantowany udział w rozgrywkach) do Superligi co roku dołączać będzie pięć klubów, które uzyskają kwalifikację na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu. Turniej ma rozpoczynać się w sierpniu i kończyć w maju.

W fazie głównej 20 uczestników zostanie podzielonych na dwie grupy po 10 zespołów. Zespoły zagrają ze sobą jeden mecz. Najlepsze trzy drużyny z grupy awansują do ćwierćfinału, a drużyny z miejsc 4-5 zagrają w play-offach o pozostałe miejsca w ćwierćfinale. Dalej rywalizacja będzie się toczyć w systemie pucharowym. Mecze mają być rozgrywane w środku tygodnia, między spotkaniami w krajowych rozgrywkach. 

Prezesem całego przedsięwzięcia został prezydent Realu, Florentino Perez, który miał być głównym pomysłodawcą rozgrywek. Wiceprezesami zostali Andrea Agnelli (Juventus) i Joel Glazer (Manchester United). - Powstanie Superligi następuje w czasie, gdy globalna pandemia przyspieszyła niestabilność w istniejącym, europejskim modelu ekonomicznym piłki nożnej. Ponadto od wielu lat kluby założycielskie mają na celu poprawę jakości i intensywności istniejących rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenie formatu pozwalającego na rywalizację najlepszych klubów i zawodników - czytamy w komunikacie opublikowanym przez kluby. Podkreślono w nim także, że wszyscy liczą na szeroką współpracę UEFA i FIFA. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA