Nawet Recep Erdogan zareagował na skandal w Lidze Mistrzów. "Zbrodnia"

Afera wokół sędziego technicznego meczu Ligi Mistrzów PSG - Basaksehir Sebastiana Coltescu nabiera politycznego wymiaru. Jego zachowanie potępił prezydent Turcji Recep Erdogan.

- Zdecydowanie potępiam rasistowskie uwagi wygłoszone pod adresem Pierre'a Webo, jednego z członków sztabu drużyny Basaksehir i wierzę, że UEFA podejmie niezbędne kroki. Jesteśmy bezwarunkowo przeciwni rasizmowi i dyskryminacji w sporcie i we wszystkich dziedzinach życia. #Niedlarasizmu - napisał na Twitterze prezydent Turcji Recep Erdogan.

Zobacz wideo Ikona Futbolu 2020 - plebiscyt Sport.pl

Reakcja polityków z Turcji

Turecki minister ds. młodzieży i sportu Mehmet Muharrem Kasapoglu jako pierwszy zamieścił wpis na Twitterze, wkrótce po tym, jak sędzia techniczny meczu PSG - Basaksehir Sebastian Coltescu został oskarżony o rasizm. - Rasizm to zbrodnia przeciwko ludzkości! Jesteśmy z naszym reprezentantem Basaksehirem - napisał. 

Minister spraw zagranicznych Turcji pochwalił na Twitterze "honorową postawę" zespołu gości, którzy opuścili boisko po zajściu rasistowskim. - Nie dla rasizmu! - dodał Mevlut Cavusoglu.

Z kolei trzy czołowe kluby z Turcji, Galatasaray, Fenerbahce i Besiktas, wyraziły swoją solidarność na Twitterze, wskazując, że są przeciwko rasizmowi i wspierają Pierre'a Webo, drugiego trenera mistrza Turcji, który miał paść ofiarą rasistowskich komentarzy.

Basaksehir to ulubiona drużyna piłkarska Erdogana. - W Turcji bardzo rzadko zdarza się, aby drużyna, która nie nazywa się Galatasaray, Fenerbahce lub Besiktas, została mistrzem kraju. W przypadku Basaksehiru trudno jednak mówić o niespodziance. - Klub nie ma wielu fanów, ale jednego, który jest szczególnie potężny: prezydenta Erdogana - pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu.

Skandal w Paryżu

W 12. minucie spotkania PSG - Basaksehir doszło do awantury na boisku. Przy linii bocznej pojawili się zawodnicy obu drużyn i sędzia główny. Piłkarze wyjaśniali coś sędziemu, Ovidiu Hateganowi, a ten ukarał żółtymi kartkami trzech graczy tureckiego zespołu, a także trenera Okana Buruka. Jego asystentowi Pierre'owi Webo pokazał czerwoną kartkę. 

ColtescuTak wygląda Instagram sędziego Coltescu po skandalu w LM. Tureccy hakerzy w akcji

Profil Basaksehiru na Twitterze poinformował, że Webo został nazwany przez czwartego sędziego, Sebastiana Coltescu, "negru" (Tak tłumaczy się słowo "czarny" po rumuńsku. "Negro" to określenie znane z języka hiszpańskiego i obecne w większości rasistowskich sytuacji na boiskach z przeszłości. Stąd sugeruje się je także w tej sytuacji. "Negru" oznacza po rumuńsku "czarny" - przyp.red.) co może być odbierane jako określenie rasistowskie. - Oto co wydarzyło się w Paryżu (za zawodnikiem Basaksehiru): kilku członków drużyny protestowało przeciwko faulowi na ławce rezerwowych, a czwarty sędzia powiedział o asystencie trenera Buruka "wykopać stąd tego negro" - napisał na swoim profilu MisterChip, dziennikarz Alexis pracujący dla ESPN czy dziennika "AS". 

Gdzie ta magia i dawny blask?! Mina Leo Messiego mówiła wszystkoGdzie ta magia i dawny blask?! Mina Leo Messiego mówiła wszystko

Spotkanie zostało przerwane przy stanie 0:0, a dokończone ma być w środę o 18:55 z innym zespołem sędziów.

Kto powinien zostać Ikoną Futbolu 2020 w kategorii trener?
Hansi Flick (Bayern)
62%
Gian Piero Gasperini (Atalanta)
5%
Juergen Klopp (Liverpool)
26%
Julen Lopetegui (Sevilla)
0%
Julian Nagelsmann (RB Lipsk)
7%
Thomas Tuchel (PSG)
0%
Więcej o: