Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Jest nagranie ze skandalu w Paryżu. Wszystko słychać. Demba Ba nie wytrzymał [WIDEO]

Ujawniono nagranie z przekazu telewizyjnego spotkania Ligi Mistrzów, na którym słychać, jak Sebastian Coltescu z Rumunii w swoim komunikacie dla Ovidiu Hategana, arbitra głównego, nazywa asystenta trenera tureckiego zespołu, Achille Pierre'a Webo, "negru", co może być odbierane jako określenie rasistowskie.

Około dwunastej minuty spotkania pomiędzy PSGBasaksehirem na murawie zrobiła się spora awantura. Przy linii bocznej pojawili się zawodnicy obu drużyn i sędzia główny. Piłkarze tłumaczyli coś sędziemu, Ovidiu Hateganowi, a ten ukarał żółtymi kartkami trzech graczy tureckiego zespołu, a także trenera Okana Buruka. Jego asystentowi Pierre'owi Webo pokazał czerwoną kartkę. 

Zobacz wideo Ikona Futbolu 2020 - plebiscyt Sport.pl

Jest nagranie z zachowania arbitra. "Ten 'negro' tam! Sprawdź, kim jest!"

Profil Basaksehiru na Twitterze poinformował, że Webo został nazwany przez czwartego sędziego, Sebastiana Coltescu, "negru" (Tak tłumaczy się słowo "czarny" po rumuńsku. "Negro" to określenie znane z języka hiszpańskiego i obecne w większości rasistowskich sytuacji na boiskach z przeszłości. Stąd sugeruje się je także w tej sytuacji. "Negru" oznacza po rumuńsku "czarny" - przyp.red.) co może być odbierane jako określenie rasistowskie. - Oto co wydarzyło się w Paryżu (za zawodnikiem Basaksehiru): kilku członków drużyny protestowało przeciwko faulowi na ławce rezerwowych, a czwarty sędzia powiedział o asystencie trenera Buruka "wykopać stąd tego negro" - napisał na swoim profilu MisterChip, dziennikarz Alexis pracujący dla ESPN czy dziennika "AS". 

Emanuel Rosu na Twitterze zamieścił pełne zdanie sędziego, które słychać w przekazie telewizyjnym.  Zdanie brzmiało: "Ten 'negru' tam! Podejdź i sprawdź, kim jest. To ten 'negru' na ławce, to niemożliwe, żeby zachowywać się tak jak on" - tak czwarty sędzia przekazywał głównemu informację o problemach z Achille Pierrem Webo.

Mecz przerwany i nadal nie zsotał wznowiony. "Liga Mistrzów to nie liga rumuńska"

- Dlaczego powiedziałeś "negro"? - pytał później Demba Ba, rezerwowy piłkarz Beskasehiru czwartego arbitra spotkania. Powtarzał to kilkadziesiąt razy, ale sędzia z Rumunii nie reagował. Do panów podszedł za to sędzia główny. Pokazał zawodnikowi czerwoną kartkę. - Nigdy nie mówi się "ten biały gość" tylko "ten gość". Dlaczego gdy musisz wskazać na człowieka czarnoskórego, mówisz "ten czarny gość"? - dodawał Demba Ba przed zejściem z boiska. 

Skandal w Lidze MistrzówSkandal w Lidze Mistrzów! Mecz przerwany. Piłkarze nie chcieli grać dalej! [WIDEO]

- To jest Liga Mistrzów, nie liga rumuńska - dopowiadali rezerwowi zawodnicy PSG, stając w obronie gracza. W kłótnię i próbę wyjaśnienie sytuacji z arbitrami, szybko włączył się też Neymar. Gracze mistrza Francji solidarnie z tureckimi postanowili, że zejdą z boiska. Basaksehir opublikował na swoim oficjalnym Twitterze grafikę z hasłem "No To Racism". UEFA poinformowała, że mecz zostanie dokończony w środę o 18:55 z innym zespołem sędziów. 

Największy sukces od 20 lat w LM! Sensacja była blisko. Gol Piszczka!Największy sukces od 20 lat w LM! Sensacja była blisko. Gol Piszczka!

Kto powinien zostać Ikoną Futbolu 2020 w kategorii trener?
Hansi Flick (Bayern)
62%
Gian Piero Gasperini (Atalanta)
5%
Juergen Klopp (Liverpool)
26%
Julen Lopetegui (Sevilla)
0%
Julian Nagelsmann (RB Lipsk)
7%
Thomas Tuchel (PSG)
0%