Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Koronawirus w Atletico Madryt! Co z Ligą Mistrzów? "Uruchomiono odpowiedni protokół"

Atletico Madryt poinformowało, że 93-osobowej delegacji na turniej finałowy Ligi Mistrzów w Lizbonie wykryto dwa przypadki koronawirusa. "AS" pisze, że obydwaj zakażeni to piłkarze. Klub już musiał zmienić plan przygotowań do czwartkowego meczu z Red Bull Lipsk.

Atletico Madryt miało w poniedziałek ostatni raz przed turniejem finałowym LM trenować u siebie, a wieczorem wylecieć do Lizbony. Tam już w czwartek ma zmierzyć się z RB Lipsk w 1/4 finału Ligi Mistrzów. Turniej finałowy odbędzie się w zmienionej formule "Final 8", bez meczów rewanżowych. W niedzielę hiszpański zespół poinformował, że musi odwołać trening, opóźnić wylot i zrobić dodatkową serię testów, ponieważ dwie osoby z 93 które miały polecieć do Lizbony zostały zakażone koronawirusem. "AS" pisze, że chodzi o piłkarzy i że jest obawa, że zakażonych  będzie więcej. W poniedziałek mają być znane wyniki dodatkowych testów. 

Zobacz wideo Serie A. Asysta Filipa Jagiełły [ELEVEN SPORTS]

Atletico Madryt wydało komunikat ws. koronawirusa. "Uruchomiono odpowiedni protokół"

- W sobotę 8 sierpnia wszyscy członkowie pierwszego zespołu, którzy mają lecieć do Lizbony przeszli testy PCR, zgodnie z wymogami protokołu UEFA. Dwa wyniki były pozytywne. Osoby zakażone koronawirusem zostały odizolowane w domach. [...] Uruchomiono odpowiedni protokół działania przewidziany dla tych przypadków, który wymaga przeprowadzenia nowych testów PCR wśród członków pierwszego zespołu i wszystkich osób, które mają lecieć do Lizbony. Klub będzie koordynować nowe harmonogramy z UEFA i gdy tylko pojawi się nowy plan, zostanie on upubliczniony. Prosi również o uszanowanie prywatności dwóch osób z pozytywnym testem - możemy przeczytać na oficjalnej stronie Atletico.

Atletico po zakończeniu sezonu w lidze hiszpańskiej utrzymało rytm testów przewidziany ligowym protokołem sanitarnym. Wszyscy uczestnicy wyjazdu do Lizbony zostali poddani testom PCR i testom serologicznym na dzień przed początkiem przygotowań do meczów w LM, w niedzielę 26 lipca. Testy powtórzono w niedzielę 2 sierpnia. Obie serie dały wówczas wynik negatywny. Protokół sanitarny UEFA wymaga dodatkowych testów przed wylotem na mecz i po przybyciu na miejsce. I w tej serii badań pojawiły się zakażenia. Koronawirusowe reguły rozgrywek UEFA zakładają, że nie przekłada się meczu, dopóki drużyna ma zdrowych (czyli z negatywnym wynikiem testu) co najmniej 13 piłkarzy zgłoszonych do pucharów, w tym co najmniej jednego bramkarza. Jeśli wśród zdrowych nie ma bramkarza, wtedy można się ubiegać o przełożenie meczu. Władze sanitarne kraju z którego pochodzi drużyna oraz kraju gospodarza zawsze mają jednak prawo zdecydować, że niektórzy piłkarze, którzy mieli kontakt z zakażonymi, muszą przejść kwarantannę nawet jeśli mieli negatywny wynik testu. Jeśli w wyniku tych komplikacji meczu nie da się przełożyć na inny termin, drużyna dotknięta koronawirusem przegrywa mecz walkowerem. Atletico ma poinformować o nowym harmonogramie wyjazdu do Lizbony, gdy będą już znane wyniki powtórzonych testów. Problem z koronawirusem w drużynie przed wylotem na mecz w Lidze Europy miała niedawno Sevilla. zakażenie wykryto u Nemanji Gudelja. Ale dodatkowe testy nie wykazały żadnych innych przypadków, władze sanitarne też nie skierowały nikogo innego na kwarantannę i Sevilla mogła wylecieć do Niemiec na turniej finałowy LE i tam w 1/8 finału pokonała Romę 2:0.

Turniej "Final 8" LM ma zostać rozegrany od 12 do 23 sierpnia w Lizbonie. Osiem zespołów będzie grać na Estadio Jose Alvalade i Estadio Da Luz.

Przeczytaj także: