Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Fatalne informacje dla mistrza Polski? Dziennikarze ujawniają plan zmian w Lidze Mistrzów

UEFA planuje poważne zmiany w systemie rozgrywek europejskich pucharów w przyszłym sezonie - pisze Martyn Ziegler z "The Times". Władze europejskiej federacji piłkarskiej chcą opracować plan, który pozwoli na normalne rozegranie przyszłego sezonu Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jeden ze scenariuszy może oznaczać wielkie problemy dla mistrza Polski, który nawet nie zagrałby w eliminacjach do LM.

Pandemia koronawirusa trwa. Mimo tego władze coraz większej liczby lig piłkarskich w Europie planują powrót na boiska. W najbliższy weekend wraca Bundesliga, niedługo na stadionach pojawią się także zawodnicy PKO Ekstraklasy. Wznowienie wielu innych lig wciąż stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. Od tego, ile lig zacznie grać, a także od tego, kiedy te ligi zakończą sezony, może zależeć kształt przyszłorocznych europejskich pucharów. Nad wprowadzeniem zmian do systemu rozgrywania Ligi Mistrzów i Ligi Europy debatować mają władze UEFA.

Zobacz wideo Karbownik może grać w jednej z najlepszych lig w Europie!

UEFA szykuje zmiany w europejskich pucharach

Dziennikarz "The Times", Martyn Ziegler, informuje, że UEFA planuje przede wszystkim zmienić system kwalifikacji do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. By zmieścić się w znacznie mniejszych ramach czasowych, europejska federacja rozważa trzy opcje podejścia do kwalifikacji do Ligi Mistrzów:

  • Rozegranie jednego meczu na neutralnym terenie, zamiast dwóch spotkań w systemie mecz i rewanż
  • Przeprowadzenie "szybkich eliminacji", w których udział wzięliby mistrzowie krajów zajmujących miejsca 11-22 w rankingu UEFA (w takiej sytuacji mistrz Polski nie wziąłby nawet udziału w kwalifikacjach, ponieważ Polska zajmuje 25. miejsce)
  • Zrezygnowanie z eliminacji (na razie nie jest jasne, jak w takiej sytuacji wyglądałoby przydzielanie zespołów do grup)

Zmiany dotyczyć będą także Ligi Europy, ale - jak pisze "The Times" - tu sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Spośród 48 klubów biorących udział w rozgrywkach jedynie 17 uzyskuje bowiem bezpośrednią kwalifikację dzięki pozycji w lidze. Opracowanie nowego i szybszego systemu kwalifikacji będzie więc znacznie trudniejsze niż w przypadku LM.

Przeczytaj także: