Atletico mia這 豉twiej w dogrywce. Simeone: To nie by這 sprawiedliwe wobec Liverpoolu

- To nie by這 sprawiedliwe wobec Liverpoolu - stwierdzi w 鈔odowy wiecz鏎 po wyeliminowaniu Anglik闚 z Ligi Mistrz闚 trener Atletico Diego Simeone. Szkoleniowiec, cho nie kry szcz窷cia z awansu do 獞ier熠ina逝 rozgrywek, jednocze郾ie zwr鏂i uwag na du篡 problem zmaga w systemie pucharowym - zasad bramek na wyje寮zie. Jego zdaniem dzi瘯i niej Atletico by這 w dogrywce w uprzywilejowanej sytuacji, kt鏎a w futbolu nie powinna mie miejsca.

Madrytczycy w 鈔od pokonali po dogrywce Liverpool 3:2 (4:2 w dwumeczu) i awansowali do najlepszej 鏀emki rozgrywek. Dogrywka nie zacz窸a si jednak po my郵i Hiszpan闚. W 94. minucie gola na 2:0 dla Liverpoolu (2:1 w dwumeczu) strzeli Roberto Firmino i przybli篡 zwyci瞛c闚 LM z poprzedniego sezonu do 獞ier熠ina逝. Mimo prowadzenia Anglicy mogli dr瞠 o wynik. Strata jednej bramki oznacza豉 awans Atletico ze wzgl璠u na premiowanie goli na wyje寮zie. Tak te si sta這. Jeszcze w pierwszej po這wie dogrywki dwa trafienia dla go軼i zanotowa Marcos Llorente i szybko sta這 si jasne, 瞠 Liverpool musi dokona cudu, by gra dalej. Bramkowy remis dawa awans Hiszpanom, wi璚 zesp馧 Juergena Kloppa musia w pi皻na軼ie minut dwukrotnie trafi do siatki. Po spotkaniu szkoleniowiec Atletico Diego Simeone nie ukrywa, 瞠 zasada znaczenia goli zdobytych na obiekcie rywala jest niesprawiedliwa, zw豉szcza w kontek軼ie dogrywek, kt鏎e oznaczaj, 瞠 jeden zesp馧 ma dodatkowych trzydzie軼i minut meczu na wyje寮zie i w tym czasie jego bramki licz si praktycznie podw鎩nie.

- To, co teraz powiem, przeka輳 r闚nie podczas nast瘼nego spotkania trener闚 na konferencji UEFA. Moim zdaniem premiowanie bramek wyjazdowych jest niesprawiedliwie. Dzisiaj mieli鄉y bonus w postaci trzydziestu minut na strzelenie trzech goli na wyje寮zie. Liverpool tej okazji nie mia. Nasze trafienia by造 po prostu warte w dogrywce wi璚ej od tych rywala. Ta zasada w 鈔od nas faworyzowa豉, ale w przysz這軼i mo瞠 by przeciwko nam - przyzna na konferencji prasowej Argenty鎍zyk. To nie pierwszy raz, gdy Simeone krytykuje znaczenie bramek zdobytych na obiekcie rywala. Uwag na ten problem zwraca ju dwa lata temu. - UEFA musi si tym zaj望 - apelowa na konferencji prasowej w maju 2018 roku.

Organizacja wtedy nie zareagowa豉. Czy zrobi to teraz? Ci篹ko powiedzie. Krytyka systemu premiowania goli na wyje寮zie to temat wracaj帷y w 鈍iecie pi趾i jak bumerang. Podczas konferencji trener闚 organizowanej przez UEFA podejmowany by w ostatnich latach wielokrotnie. W 2014 roku znaczenie bramek zdobytych na stadionach przeciwnik闚 krytykowa造 legendy Premier League, Sir Alex Ferguson i Arsene Wenger. - Ta zasada dzi si ju nie broni. To problem wsp馧czesnej pi趾i - podkre郵i w rozmowie z „The Telegraph” Francuz. Szkot doda natomiast, 瞠 mia豉 ona wi瘯szy sens trzydzie軼i lat temu ni obecnie.

Rozwi您anie z innej epoki

I jest w tym sporo prawdy, bior帷 pod uwag przyczyny wprowadzenia premiowania bramek na wyje寮zie. Zasada ta zosta豉 zainicjowana przez UEFA w 1965 roku jako nast瘼stwo 獞ier熠ina這wego dwumeczu w Pucharze Europy pomi璠zy Liverpoolem a FC Koeln. Oba spotkania tych zespo堯w zako鎍zy造 si bezbramkowymi remisami, a zwyci瞛c wy這niono poprzez rzut monet. Zasada goli na wyje寮zie mia豉 by sprawiedliwym rozwi您aniem, kt鏎e zast徙i czysty przypadek. W gr wchodzi這 tak瞠 rozgrywanie trzeciego meczu, ale oznacza這by to o wiele wi瘯szy k這pot organizacyjny, zw豉szcza w latach 60., gdy podr騜owanie po ca貫j Europie nie by這 tak wygodne i proste jak w XXI wieku. Gole wyjazdowe by造 z這tym 鈔odkiem.

Od tamtego czasu min窸o jednak ju ponad p馧 wieku, 鈍iat ruszy do przodu, granice si otworzy造, a post瘼 technologiczny sprawi, 瞠 przemieszczanie si z jednego kra鎍a globu na drugi nigdy nie by這 prostsze. Wielu trener闚 oczekuje, 瞠 UEFA dostosuje si do tych zmian w regulaminie rozgrywek. Oczywi軼ie organizacja argumentuje, 瞠 zasadno嗆 znaczenia goli na wyje寮zie wci捫 ma sens, chocia瘺y ograniczaj帷 liczb dogrywek i konkurs闚 rzut闚 karnych we wsp馧czesnym futbolu. Ju teraz kluby narzekaj przecie na prze豉dowanie terminarza w sezonie, przez co cz瘰to pi趾arze rozgrywaj pi耩dziesi徠 spotka w sezonie lub wi璚ej, je郵i w danym roku odbywa si impreza rangi mistrzostw Europy lub 鈍iata. Argument ten jednak jest mimo wszystko dyskusyjny. W samej Lidze Mistrz闚 zrezygnowanie z omawianej zasady oznacza這by maksymalnie dodatkowych dziewi耩dziesi徠 minut na sezon, a wi璚 r闚nowarto嗆 jednego meczu - w fazie pucharowej dru篡na, kt鏎a dotrze do fina逝, rozgrywa trzy dwumecze, wi璚 nawet zak豉daj帷, 瞠 ka盥y ko鎍zy豚y si dogrywk, w skali sezonu dodatkowe p馧torej godziny gry nie robi ju na nikim wra瞠nia, zw豉szcza je郵i za tymi minutami ma i嗆 poczucie wi瘯szej sprawiedliwo軼i.

"Zabijanie" widowiska

Dodatkowym problemem, na kt鏎y zwracaj uwag szkoleniowcy, jest wp造w goli na wyje寮zie na taktyk. Diego Simeone stwierdzi, 瞠 ka盥y zesp馧 graj帷y drugie spotkanie przed w豉sn publiczno軼i z g鏎y jest w trudniejszej sytuacji. Rywal w przypadku dogrywki ma trzydzie軼i minut na zdobycie bramki, kt鏎a w zasadzie liczona jest podw鎩nie. Zesp馧 graj帷y u siebie musi wi璚 uwa瘸 w obronie jeszcze mocniej od przeciwnika.

- My郵, 瞠 zasada przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Zesp馧, kt鏎y gra u siebie pierwszy mecz, zamiast wykorzystywa atut w豉snego boiska i atakowa mocniej, my郵i przede wszystkim o tym, by bramki nie straci - potwierdzi Wenger. - Z mojego do鈍iadczenia mog powiedzie, 瞠 kiedy gra貫m u siebie, zawsze m闚i貫m sobie: nie mo瞠sz straci gola - doda Ferguson.

Przyk豉dem problemu by這 chocia瘺y starcie Realu z Bayernem Monachium w p馧finale Ligi Mistrz闚 w 2012 roku. Madrytczycy przegrali w Monachium 1:2, a w rewan簑 u siebie prowadzili 2:0 ju po kwadransie rywalizacji. Pasjonuj帷e starcie? Niespecjalnie, bowiem emocje sko鎍zy造 si praktycznie po nieca造ch trzydziestu minutach gry. Gdy gola kontaktowego dla Bawarczyk闚 z rzutu karnego strzeli Arjen Robben, Kr鏊ewscy cofn瘭i si i koncentrowali g堯wnie na tym, by dotrwa do dogrywki, a potem rzut闚 karnych. Na ewentualne kolejne trafienie Bayernu Real musia豚y odpowiedzie dwoma, bo remis w dwumeczu premiowa豚y ju wtedy awansem Niemc闚. Kalkulacja zwi您ana z zasad goli na wyje寮zie „zabi豉” ten mecz. To oczywi軼ie przyk豉d pierwszy z brzegu, ale najlepiej obrazuj帷y to, o czym m闚ili Wenger, Ferguson czy Simeone.

Fair-play?

W dobie walki z koronawirusem jest to z oczywistych wzgl璠闚 w tej chwili najmniejszy problem UEFA i europejskiej pi趾i - pod znakiem zapytania stoi w og鏊e doko鎍zenie w tym sezonie zmaga w Lidze Mistrz闚 czy odbycie si mistrzostw Europy. Ale w przysz這軼i b璠zie to kwestia, kt鏎 organizacja b璠zie musia豉 si zaj望. W ko鎍u UEFA sama promuje si has貫m „gry fair-play”, a zasada goli na wyje寮zie, jak wida, nie do ko鎍a si w ni wpisuje.