Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Oficjalnie: Manchester City wyrzucony z Ligi Mistrzów na dwa sezony!

Manchester City został przez UEFA ukarany wykluczeniem z Ligi Mistrzów na dwa lata (2020/2021 i 2021/2022) i grzywną w wysokości 30 milionów euro za złamanie zasad Finansowego Fair Play.

UEFA poinformowała oficjalnie, że Manchester City został ukarany wykluczeniem z gry w Lidze Mistrzów w dwóch nadchodzących sezonach (2020/2021 i 2021/2022) oraz grzywną w wysokości 30 milionów euro. To efekt poważnego złamania przez "The Citizens" zasad Finansowego Fair Play w latach 2012-2016, a także wykrycia braku współpracy angielskiego z klubu z organami badającymi sprawę.

Mistrzowie Anglii już raz zostali ukarani za naruszenie FFP. W 2014 roku dostali karę grzywny w wysokości 49 milionów funtów. Po zastosowaniu się do wytycznych uzgodnionych w ramach kary, grzywnę zmniejszono do 18 milionów funtów.

UEFA dotychczas nie podejmowała tak radykalnych środków. Zarówno w przypadku złamania zasad przez m.in. Manchester City i PS, karała kluby grzywnami i ograniczeniem składów zespołów w Lidze Mistrzów.

"Der Spiegel" opublikował w listopadzie 2018 roku dokumenty, mające potwierdzać, w jaki sposób Manchester City łamało zasady FFP. Angielski klub w 2013 roku zwolnił Roberto Manciniego, przez co powstał deficyt w wysokości 9,9 mln funtów. Zgodnie z mailem dyrektora finansowego klubu Jorge Chumillasa, jedynym rozwiązaniem było pozyskanie dodatkowych przychodów od sponsorów z Abu Dhabi, które miały pokryć tę dziurę.

W mailu opublikowanym przez "Der Spiegel" dokładnie opisano, jak poprawione zostały istniejące kontrakty. Według magazynu, firmy Etigad, Aabar oraz izba turystyczna Abu Dhabi zapłaciły znacznie więcej, niż wynikało to z wcześniejszych zapisów kontraktowych z Manchesterem City. To miał być jednoznaczny dowód, że angielski klub manipulował kontraktami sponsorskimi, aby dopasować się do wymogów FFP.

Manchester City nadal ma prawo do odwołania się od decyzji europejskiej federacji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Jeśli jednak decyzja zostanie podtrzymana, a "The Citizens" awansowaliby z Premier League do Ligi Mistrzów, ich miejsce przejmie 5. zespół ligi angielskiej.

Więcej o:
Komentarze (62)
Oficjalnie: Manchester City wyrzucony z Ligi Mistrzów na dwa sezony!
Zaloguj się
 • znam_prawde

  Oceniono 8 razy 8

  Spokojnie. Pójdzie czek na Panamy do kogo trzeba i kare wykluczenia się w apelacji anuluje ;)

 • polak_maly_111

  Oceniono 9 razy 5

  Jeszcze tylko PSG i skonczy sie szejkowanie!

 • olal.bana.gw

  Oceniono 14 razy 4

  U nas mafia krakowska dostaje zezwolenie na wystepy w ekstraklapie zamiast karnie grac w IVL. Geszefty finansowe sa u nas nagradzane nie karane. P i S.

 • gunston

  Oceniono 5 razy 3

  Jeżeli FFP ma czemuś służyć to UEFA musi być konsekwentna. Następny klub w kolejce to niewątpliwie PSG.

 • bigosmiszcz

  Oceniono 2 razy 2

  Haha !!!

  City się skończyło.

 • june-of-44

  Oceniono 2 razy 2

  paczpan ale czerwone diobły siem cieszom

 • el.pistolero

  Oceniono 2 razy 2

  Idę o zakład, że się odwołają i kara zostanie zawieszona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX