Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA przeniesie finał Ligi Mistrzów ze Stambułu? Powodem atak wojsk tureckich

UEFA potwierdza, że rozważy możliwość przeniesienia finału piłkarskiej Ligi Mistrzów ze Stambułu. Powodem takiej decyzji jest podjęcie operacji wojskowej przeciwko Kurdom przez Turcję.

Odkąd Turcja rozpoczęła na terenie Syrii operację wojskową przeciwko Kurdom, cały świat protestuje. Kolejne znaki tureckich piłkarzy, którzy salutują po bramkach strzelonych w reprezentacji, spotykają się z coraz większą dezaprobatą. Podobnie jak wpis tureckiego piłkarza, który na Instagramie poparł agresję tureckich wojsk.

Zobacz wideo

UEFA przeniesie finał ze Stambułu?

Wiceprezydent UEFA Michele Uva, przyznał, że UEFA rozpatrzy możliwość przeniesienia finału, po tym, gdy w internecie pojawiło się wiele petycji nawołujących do takiego kroku. - Będziemy podejmować decyzje z pełnym poszanowaniem autonomii i niezależności sportu. Z pewnością jednak nie zastąpimy ONZ, UE, władz państw, dyplomatów, ambasadorów czy innych instytucji politycznych - powiedział.

Michele Uva podkreślił, że prezydent UEFA decyzję podejmie po konsultacjach z komitetem wykonawczym europejskiej federacji. Należy jednak zdać sobie sprawę, że jedyną możliwością odebrania Stambułowi organizacji finału Ligi Mistrzów jest brak szans na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obecnym w Turcji oficjelom, kibicom i zawodnikom.

Finał obecnej edycji Ligi Mistrzów jest zaplanowany na 30 maja 2020. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy odbędzie się zgodnie z planem na Stadionie Olimpijskim im. Ataturka w Stambule.