Prezes Juventusu chce zmian w europejskich pucharach. Przywołuje przykład Legii Warszawa

Prezes Juventusu uważa, że piłkarskie rozgrywki w Europie powinny zostać zmodyfikowane. - Byłoby świetnie dla takich klubów jak Ajax, Celtic czy Legia Warszawa, gdyby wiedziały, że nie muszą przechodzić przez kwalifikacje krajowe, by grać w Europie - powiedział Andrea Agnelli.
Zobacz wideo

W Londynie odbyło się spotkanie członków Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Organizacja ta reprezentuje kluby przed UEFA. Szefem tego stowarzyszenia jest prezes Juventusu, Andrea Agnelli. Włoch ma propozycje zmian w europejskich pucharach. Chce, by Liga Mistrzów i Liga Europy zostały zastąpione rozgrywkami, przypominającymi piramidę. M.in. kluby mogłyby uzyskać awans lub spaść do niższego szczebla. 

Prezes Juventusu proponuje zmiany. Za przykład podaje Legię Warszawa

Agnelli dąży do tego, by uczestnictwo w europejskich pucharach można było sobie zapewnić nie tylko dzięki rozgrywkowym ligowym, ale także sukcesom na arenie międzynarodowej. - To logiczne, że jeśli występujesz na arenie międzynarodowej, to na niej pozostajesz . Byłoby świetnie dla takich klubów jak Ajax, Celtic czy Legia Warszawa, gdyby wiedziały, że nie muszą przechodzić przez kwalifikacje krajowe, by grać w Europie - powiedział prezes "Starej Damy". Nie zdradził wiele szczegółów swojego pomysłu. Wiadomo tylko, że w nowych rozgrywkach miałaby występować po trzy a nie cztery kluby z najsilniejszych lig. Dodatkowo nie byłoby ośmiu grup po cztery zespoły, tylko sześć grup po sześć drużyn.

- Przyznanie czterech stałych miejsc czołowym klubom z krajów powinno zostać zakwestionowane, ponieważ to ogranicza szanse innych drużyn. Lepiej byłoby mieć trzy stałe miejsca dla krajów z najwyższych miejsc w rankingu, a czwarty musiałby walczyć w eliminacjach – dodał.

Agnelli chciałbym, żeby proponowane przez niego zmiany zaczęły obowiązywać od 2024 roku. UEFA prowadzi konsultacje w tym zakresie z klubami i szefami krajowych lig.