Nowy format Ligi Mistrzów! Mecze będą rozgrywane w środku dnia

W 2024 roku zmienią się rozgrywki Ligi Mistrzów. Mecze mają się odbywać w weekendy, przez co rozgrywki krajowe nie będą już rozgrywane w weekeendy - informuje hiszpańskie radio COPE.
Zobacz wideo

Czołowe kluby świata od dawna planują jak miałaby wyglądać Superliga. Kilka miesięcy temu "Der Spiegel" pisał, że Michael Gerlinger, szef działu prawnego Bayernu Monachium, miał już w 2016 prosić jedną z kancelarii o analizę prawnych możliwości opuszczenia przez Bayern nie tylko rozgrywek UEFA, ale też Bundesligi. Bayern miał też sprawdzać, czy musi zezwalać swoim piłkarzom na grę w reprezentacji kraju. Pozostałe wielkie kluby z Europy są za zmianą formatu obecnych rozgrywek ligowych i europejskich.

Nowy format Ligi Mistrzów

W poniedziałek wieczorem hiszpańskie radio COPE ogłosiło, jak miałaby dokładnie wyglądać europejskie puchary. ECA, czyli europejskie stowarzyszenie klubów, planują międzynarodowe rozgrywki, w których występowałyby 32 kluby, podzielone na cztery grupy po osiem zespołów, z czego 16 klubów miałoby mieć gwarantowane miejsce w europejskiej elicie. Mecze mają się odbywać w weekend, a nie we wtorki i środy (jak do tej pory). Cztery pierwsze zespoły z każdej grupy awansowałyby do 1/8 finału. Zmianom mają też ulec godziny rozgrywania meczów. Spotkania będą odbywały się już o godz. 15, bo to godzina przystępna dla kibiców z Azji. W takim układzie rozgrywki krajowe miałyby się odbywać w środku tygodnia. Według "Der Spiegel", w gronie "ojców założycieli" tzw, Superligi, oprócz Bayernu, mają znaleźć się: Real Madryt, Barcelona, Manchester United, Juventus, Chelsea, Arsenal, PSG, Manchester City, Liverpool oraz AC Milan

Co ma przemawiać za nowymi rozgrywkami? Oczywiście pieniądze. Real Madryt za wygranie Ligi Mistrzów w zeszłym sezonie zarobił około 80 mln euro. Zwycięstwo w Superlidze miałoby zapewnić znacznie więcej. Niektóre źródła piszą nawet o 500 mln euro przychodów. Więcej o powodach, dla których - z punktu widzenia najbogatszych - wyczerpuje się formuła Ligi Mistrzów i o tym co tak przekonuje najpotężniejsze kluby do utworzenia Superligi, przeczytacie w tekście Michała Kiedrowskiego.

Więcej o: