UEFA wydała oficjalne oświadczenie po decyzji Szymona Marciniaka i Pawła Gila

UEFA wydała oficjalne oświadczenie w sprawie użycia systemu VAR w rewanżowych meczach 1/8 finału Ligi Mistrzów. Władze wyjaśniły wszystkie kontrowersje, w tym decyzję Szymona Marciniaka i Pawła Gila z meczu Porto - Roma.
Zobacz wideo

Poniżej prezentujemy mecze, w których był użyty system VAR i wyjaśnienie UEFA dotyczących poszczególnych sytuacji:

Real Madryt - Ajax Amsterdam

Nie było jednoznacznych dowodów, że piłka całym obwodem opuściła boisko. Sytuacja została starannie przeanalizowana przez VAR - oglądano ją ze wszystkich dostępnych kamer. Wcześniej asystent, który był doskonale ustawiony, uznał, że piłka nie wyszła poza boisko. W związku z tym sędzia główny nie przerwał gry.

Real - AjaxReal - Ajax Screen

FC Porto – AS Roma

Sędzia był blisko akcji. Widział zdarzenie i ocenił, że nie było faulu. Postanowił jednak opóźnić wznowienie gry, by dać sędziom VAR więcej czasu na analizę. Nie znaleziono jednak przesłanek do podyktowania rzutu karnego. VAR poinformował sędziego głównego, że nie nastąpił oczywisty błąd i nie ma podstaw do oglądania powtórki.

Porto - RomaPorto - Roma Screen

Paris Saint-Germain - Manchester United

VAR po analizie sytuacji zalecił sędziemu głównemu obejrzenie powtórki. Arbiter potwierdził, że odległość, którą przebyła piłka, nie była mała, a jej uderzenie w rękę zawodnika PSG - nieoczekiwane. Ramię obrońcy nie znajdowało się blisko ciała, nastąpiło powiększenie jego powierzchni.

PSG - Manchester UnitedPSG - Manchester United Screen

Przypomnijmy, że sędziami VAR podczas meczu Porto - Roma byli Polacy: Szymon Marciniak i Paweł Gil. Władze europejskiej federacji piłkarskiej pozytywnie oceniły ich pracę. Do ćwierćfinału Ligi Mistrzów awansowały z tych spotkań następujące zespoły: Ajax Amsterdam, FC Porto i Manchester United.

Więcej o: