Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów UEFA. Gigantyczna nagroda dla zwycięzcy rozgrywek

Nawet 130 milionów euro może otrzymać zwycięzca nowego sezonu Ligi Mistrzów UEFA. Elitarne europejskie rozgrywki rozpoczynają się we wtorek.

Wszystko wskazuje na to, że triumfator Ligi Mistrzów w sezonie 2018/19 będzie mógł zarobić nawet 130 milionów euro. Jeżeli UEFA wypłaci któremuś z klubów taką kwotę, będzie to rekord w historii rozgrywek.

>> Liga Mistrzów w Sport.pl. Polaków mało w Lidze Mistrzów, ale za to ważni jak nigdy

Wszystko za sprawą zwiększenia ogólnej sumy przeznaczonej przez europejską federację na nagrody dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach. W ubiegłym sezonie było to bowiem 1,4 mld euro, w tym kwota wzrosła do 1,95 mld euro. Wzrost wynika głównie z większych przychodów sponsorskich.

>> Liga Mistrzów. Grupy, terminarz, tabela

Większy budżet umożliwi związkowi wypłacanie większych nagród za wyniki osiągane w trakcie całych rozgrywek. Za wygraną już w fazie grupowej każdy klub otrzyma 2,7 mln euro, za remis 900 tys. Zwycięstwa w kolejnych fazach, aż do finału, to kolejno 9,5 mln, 10,5 mln, 12 mln, 15 mln i 19 mln. Jeżeli jedna z drużyn wygra wszystkie swoje mecze, łącznie ze starciem o puchar, zarobi ona ponad 82 mln euro.

To ogromna podwyżka w porównaniu do sezonu 2017/2018, w którym za zwycięstwo UEFA płaciła 1,5 mln euro, za remis pół miliona, a za awanse do kolejnych rund kolejno: 6, 6,5, 7,5, 11 i 15,5 mln euro.

>> Liga Mistrzów UEFA. Transmisja TV. Polsat i TVP pokazują mecze

Do powyższych zarobków dojdą jeszcze dwa źródła: market pool, czyli pieniądze uzyskane ze sprzedaży praw telewizyjno-marketingowych, a także nowość w LM, czyli ranking historyczny, biorący pod uwagę 10 ostatnich sezonów w europejskich rozgrywkach.

>> Liga Mistrzów UEFA. Ośmiu Polaków rozpoczyna walkę o trofeum

Wszystko to łącznie może dać nawet 130 mln euro, co będzie oznaczać najwyższy wynik w historii. Do tej pory najwięcej w jednym sezonie Champions League zarobił Juventus (2016/17), który otrzymał 110,5 mln euro. W dużej mierze zadecydowały o tym prawa telewizyjne i to, że w rozgrywkach uczestniczył zaledwie jeden inny włoski klub. Real Madryt, który wygrał wówczas LM, zarobił 81 mln.