UEFA: Luka Modrić najlepszym piłkarzem w Europie za sezon 2017/18

Nie Cristiano Ronaldo, nie Mohamed Salah, a Luka Modrić został wybrany najlepszym piłkarzem w Europie za sezon 2017/18. I choć Chorwat był kluczowym zawodnikiem Realu Madryt, który wygrał Ligę Mistrzów, to wybór dziennikarzy może nieco zaskakiwać. W poprzednich czterech edycjach wygrywali tylko Ronaldo (trzy razy) oraz Lionel Messi.

W sezonie 2017/18 Modrić wystąpił w jedenastu spotkaniach Realu w Lidze Mistrzów. Na swoim koncie miał tylko gola oraz asystę, ale jego wpływ na grę Królewskich był ogromny. 32-latek był reżyserem niemal każdej akcji ofensywnej zespołu, a w defensywie imponował nieustępliwością i zadziornością. 

Kto wybiera najlepszego piłkarza?

W skład jurorów wchodzą dziennikarze sportowi z 54 państw stowarzyszonych w UEFA. Każdy dziennikarz wybiera najlepszą trójkę piłkarzy. Za pierwsze miejsce przyznaje pięć punktów, za drugie trzy, a za trzecie tylko punkt.

Co UEFA bierze pod uwagę?

Nagroda przyznawana jest dla najlepszego gracza niezależnie od jego narodowości. Może być przedstawicielem innego kontynentu niż Europa, ale musi grać w klubie ze Starego Kontynentu. 

Wybór Modricia nie był oczywisty, bo przecież Salah i Ronaldo osiągnęli kapitalne wyniki w zeszłym sezonie. Egipcjanin był największą gwiazdą Liverpoolu, który doszedł do finału LM, gdzie przegrał z Realem 1:3. Salah w 13 meczach LM strzelił 10 goli oraz zanotował 5 asyst, natomiast Portugalczyk miał na swoim koncie 15 bramek oraz trzy asysty.

Warto pamiętać - choć formalnie nie było to brane pod uwagę - że Modrić wraz z reprezentacją Chorwacji zdobył latem srebrny medal mundialu w Rosji.

Liga Mistrzów. Wielkie hity już w fazie grupowej! Piekielnie trudne zadanie Napoli! I łatwa grupa Bayernu

UEFA planuje wprowadzić trzecie rozgrywki!

Więcej o: