Liga Mistrzów. Polsat Sport Premium z wirtualnymi gwiazdami. Messi, Ronaldo, Lewandowski w studiu przyszłości

Polsat Sport Premium rozpoczyna nadawanie, a Liga Mistrzów ma w nim nabrać nowego wymiaru. We wtorek jej pierwsza odsłona. Niespodzianki widzów czekają we wrześniu.

Zbudowane od podstaw studio. Ściana wizyjna długości 24 metrów, największa w Europie. Wirtualni piłkarze stający przed prowadzącym. Takie rzeczy czekają na nas w Polsacie Sport Premium, który będzie od tego sezonu pokazywał Ligę Mistrzów.

- Widzowie w polskiej telewizji jeszcze tego nie widzieli – mówi nam Marian Kmita, szef sportu w Polsacie, o tym co czeka nas w związku z wrześniowymi meczami Ligi Mistrzów. Polsat, który na trzy lata nabył prawa do ekskluzywnego produktu, stara się go godnie zaprezentować. Tak jak robią to choćby najwięksi nadawcy angielscy czy włoscy.

'Telewizor' na 24 metry

Nowy sezon Ligi Mistrzów w Polsacie Sport Premium będzie debiutem dla nowego studia, stworzonego od podstaw na ulicy Łubinowej. Nadawca zainwestował w nie kilka milionów euro. Na 700 metrach kwadratowych powierzchni zamontowano największą ścianę wizyjną w Europie.

- To jest coś, co z pewnością będzie nas wyróżniać, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wall ma 24 metry długości i 3 metry 20 centymetrów wysokości – opisuje Kmita. Zakończony jest tzw. balkonem, na którym mogą pojawiać się wirtualne postacie czy przedmioty.

Specjalne oprogramowanie, które tworzy trójwymiarową grafikę będzie używane przy meczach nie tylko, by zaskoczyć widza czy bawić się możliwościami techniki, ale też sprawić by przekazywane informacje były czytelniejsze.

Wrażenie może robić już np. sama prezentacja składu danej drużyny. Zawodnicy mogą pokazywać się tuż przy prowadzącym stojącym w studiu w Warszawie. Pewne jest zatem, że Messi, Ronaldo czy Lewandowski gościć będą przy Łubinowej.

- To wygląda trochę jak na Gwiezdnych Wojnach – mówi nam o tych możliwościach  Marcin Feddek, komentator stacji.

- Technologia to jedno, drugie to nauka pracy z tym systemem. Trzeba wiedzieć jak się w tym studiu poruszać, gdzie w świat wirtualny można wejść, a gdzie się już zatrzymać. To tygodnie pracy - oceniał Mateusz Borek.

Rozszerzona rzeczywistość i analizy

Dzięki technice widz nie tylko będzie miał piłkarskie gwiazdy na talerzu, ale też w specyficzny sposób zajrzy co dzieje się na samym stadionie.

- Mamy rozszerzoną rzeczywistość, która pozwala znaleźć się np. w szatni drużyny – zdradza Kmita.

Oprócz atrakcji wizualnych w studiu mają być też poszerzone analizy tego co dzieje się podczas samego spotkania. Zaawansowana wersja systemu „Viz Libero” pozwoli m.in. na mierzenie odległości między zawodnikami, liczenie przebiegniętego dystansu, śledzenie piłki, zmianę kątów widzenia, a w połączeniu z komentarzem ekspertów, także analizowanie błędów czy rozkładaniem na czynniki pierwsze fenomenalnego gola.

- Jak usiedliśmy i zaczęliśmy oglądać wszystkie funkcje tego programu, to okazało się, że jest tego mnóstwo, łącznie z przesuwaniem i ustawianiem muru przy rzucie wolnym czy sprawdzaniem czy dobrze stał – mówi nam Marcin Feddek.

Od 17:00 do dnia następnego

Podczas meczów fazy grupowej Ligi Mistrzów Polsat Sport Premium 1, zaprosi przed ekrany już od godziny 17:00. Dwugodzinne studio będzie wstępem do 4 najciekawszych meczów danego dnia pokazywanych na antenach PSP1 i PSP2 (o 19:00 i 21:00). Na antenie drugiego kanału od 16:00 pokazywany będzie też wybrany mecz Ligi Młodzieżowej UEFA.

Po zakończeniu spotkań widzów czeka jeszcze kilka godzin studia wraz z magazynem skrótów Ligi Mistrzów. Ten zaczynał będzie się o północy, ale bramki ze spotkań mają być pokazywane w dynamiczniejszej formie także niebawem po meczach. Dodajmy jeszcze, że kanały Polsatu Premium na żywo pokażą wszystkie spotkania tegorocznych rozgrywek. To dzięki uruchomionym czterem kanałom dedykowanym. W całym sezonie widzowie będą mogli zobaczyć łącznie 343 mecze.

Co ciekawe ich transmisje mają rozpoczynać się godzinę przed gwizdkiem sędziego, tak by fani mogli obserwować wszystko to co dzieję się na stadionie, a komentatorzy wprowadzać ich w meczowy klimat i opisywać kulisy. Tak szeroko Champions League pokazywana w naszym kraju jeszcze nie była.

Wichniarek, Zieliński i... niespodzianka

Ekspertami w studiu, oprócz osób znanych dotychczas z anten Polsatu Sport, będzie m.in Artur Wichniarek czy Tomasz Łapiński. Do zespołu analiz taktycznych dołączy natomiast Jacek Zieliński (młodszy). Powiększona ma być też grupa komentatorów stacji. Inauguracja nowego studia i kanałów Polsat Sport Premium już 21 sierpnia, przy okazji meczów IV rundy kwalifikacji Champions League. 

- Wystartujemy tak na trzy czwarte naszych możliwości, a całą moc studia zaprezentujemy 18 września na początku fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wtedy widzów czeka duża niespodzianka. To będą nasze bengalskie ognie - uśmiecha się szef sportu w Polsacie.

Kanały Polsatu Sport Premium są dostępne m.in. dla widzów Cyfrowego Polsatu, nc+, UPC czy Netii, oraz będą dystrybuowane internetowo w IPLA TV. Niedawno dodano do nich kodowanie dla platformy Orange TV. Miesięczny koszt zależy od kilku czynników (m.in. posiadanych pakietów, rodzaju promocji, operatora) ale waha się od 20 do 40 złotych. W najwyższym pakiecie platformy Zygmunta Solorza, oraz dla abonentów nc+ posiadających do tej pory Canal+ oferta dostępne będzie za darmo (w tym drugim przypadku do grudnia 2018 roku). Więcej o cenach i dostępności PSP w osobnym artykule.

Więcej o: