Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Chińczycy proponują nowe rozgrywki dla największych klubów w Europie

Chińczycy proponują stworzenie nowych rozgrywek dla klubów z "wielkiej piątki" lig europejskich.

Za tymi planami stoi chiński koncern Dalian Wanda Group, który kilka miesięcy temu został sponsorem FIFA. Oprócz tego posiada część akcji Atletico Madryt i kupiło w zeszłym roku szwajcarską firmę Infront Sports & Media, która specjalizuje się w sprzedaży praw telewizyjnych do największych imprez sportowych. Prezesem koncernu jest jeden z najbogatszych Chińczyków Wang Jianlin.

Te pięć największych lig to oczywiście Hiszpania, Niemcy, Anglia, Włochy i Francja. Nowe rozgrywki z udziałem klubów z tych państw miałyby przynosić znacznie większe zyski niż Liga Mistrzów. Według Marco Bogarellego - dyrektora strategicznego grupy Wanda - zmiany są we "wspólnym interesie tych pięciu lig, by europejska piłka nożna zachowała swoją pozycję". - Wielu utalentowanych piłkarzy przechodzi do Azji zamiast do Europy. Pewnego dnia Azjaci będą mieli wystarczające pieniądze, by sprowadzić Cristiano Ronaldo - tłumaczy Bogarelli. Zyski z nowych rozgrywek miałyby wzrosnąć o 30-35 proc.

Dodał, że rozmowy zaczęły się już z hiszpańską Primera Division oraz włoską Serie A. Dyskusje z przedstawicielami trzech pozostałych wielkich lig mają nastąpić po niedzielnym finale Euro 2016. Wanda chce uzyskać również poparcie UEFA, ale jeśli go nie otrzyma, zaproponuje konkurencyjne rozgrywki.

- To bardzo dobry plan. Propozycja jest możliwa do zrealizowania - powiedział w "Financial Times" wysoko postawiony działacz jednej z czołowych pięciu lig europejskich.

Zobacz wideo

Polscy piłkarze wyjechali na zasłużone wakacje. Odpoczywają? Ale nie Krychowiak! [ZDJĘCIA]

Więcej o: