Europejskie puchary. Jak Polska radzi sobie na tle innych państw?

Awans Lecha Poznań i Legii Warszawa to duży powód do radości dla polskich kibiców. Po raz ostatni dwie drużyny w tej fazie rozgrywek mieliśmy w 2011 roku. Ale na tle innych państw prezentujemy się przeciętnie - odnieśliśmy taki wynik, jaki powinniśmy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zamieszczony poniżej ranking został stworzony na podstawie liczby drużyn, które pozostały w europejskich pucharach. Kluczowe znaczenie ma liczba przedstawicieli w Lidze Mistrzów; dopiero potem liczą się ekipy z Ligi Europy. Polska ex aequo z czterema innymi państwami zajmuje w nim 20. miejsce. Zdaje się to dość dobrze oddawać naszą siłę w Europie; w krajowym rankingu UEFA na ten rok zajmujemy 19. miejsce.

kolejno: pozycja, kraj, liczba drużyn w LM, w LE, liczba drużyn pozostałych w pucharach / wszystkie startujące

Wiadomo, rządzi Hiszpania. Ma rekordowe pięć drużyn w LM oraz dwie kolejne w LE. Żadnej straty nie ponieśli również Niemcy oraz Rosjanie. Wszystkie francuskie drużyny nadal grają w pucharach, ale AS Monaco "spadło" z LM do LE po porażce z Valencią.

Anglicy już bez dwóch drużyn

Jeszcze nie skończył się sierpień, a Anglicy zdołali stracić już dwie drużyny. West Ham United i Southampton okazały się za słabe na LE. Może to mieć opłakane skutki dla całego angielskiego futbolu; to ogromna szansa dla Włochów, by odzyskać czwarte miejsce w LM właśnie kosztem Premier League.

Ta ma 65 pkt w rankingu UEFA, natomiast Serie A 60.6. Ale każde zwycięstwo angielskiego zespołu w fazie grupowej będzie warte zaledwie 0,25 pkt (2 pkt podzielone na 8 - liczbę zespołów, jakie startowały w pucharach), natomiast włoskiego 0,33 pkt (2/6).

Komu trzecie miejsce w LM?

To bardzo ważny sezon dla Portugalii, Francji i Rosji. Obecnie zajmują w rankingu kolejno 5., 6. i 7. miejsce, a tylko 5. i 6. pozwalają na wystawienie trzech zespołów w Lidze Mistrzów. Różnice w rankingu są minimalne, dlatego każde zwycięstwo i każda porażka nawet w pozornie błahym, wydawałoby się, meczu może mieć ogromne znaczenie. Obecny ranking UEFA poniżej (źródło: świetna strona Berta Kassiesa).

Poza czołową piętnastkę - to ostatnie miejsce dające prawo wystawienia dwóch drużyn w el. LM - prawdopodobnie wypadnie Rumunia. Została w pucharach bez żadnej drużyny (podobnie jak chociażby Bułgaria, Słowenia czy Słowacja). Mało prawdopodobne, by jej miejsce zajęli Chorwaci, bo Dinamo Zagrzeb w LM nie powinno zdobyć zbyt wielu punktów. Ale dla Austriaków grających w LE, gdzie łatwiej zdobywa się punkty, to zadanie jak najbardziej do wykonania. Oni mogą odzyskać to miejsce; już w tym roku dwie drużyny startowały w el. LM, ale bez powodzenia.

Polska ma o co walczyć

Polacy niecały punkt przed sobą mają Cypr. Istnieje różnica między 19. a 18. pozycją. Wyższa lokata może sprawić, że zdobywca Pucharu Polski zacząłby grę w Europie nie od drugiej rundy, ale od trzeciej. Dzięki temu miałby więcej czasu na przygotowania. Za naszymi plecami na razie nie widać żadnego państwa, które mogłoby nas przeskoczyć.

Przebudzenie dawnego ZSRR

Latem prawdziwą furorę w pucharach zrobiły ekipy z dawnego ZSRR. Jak już wspominałem, Rosjanie nie stracili żadnej drużyny. Ukraińcy aż dwie, ale mają dwóch przedstawicieli w Lidze Mistrzów. Sensacyjnie do Ligi Mistrzów weszła kazachska Astana (pokonała APOEL), a Kajrat Ałmaty był bliski wyeliminowania Bordeaux (odpadł przez bramki wyjazdowe po wygranej w rewanżu). Białoruskie BATE Borysów po raz kolejny weszło do LM, ale sensację sprawiło Dynamo Mińsk, które zagra w LE po wyeliminowaniu znacznie bogatszego Red Bulla Salzburg. Dwie drużyny w LE ma nawet Azerbejdżan. Karabach Agdam rozbił szwajcarskie Young Boys Berno 4:0 w dwumeczu, natomiast Qabala była nierozstawiona już w I rundzie eliminacji, a w ostatniej wyeliminowała grecki Panathinaikos. Tylko czy w fazie grupowej te ekipy będą stanowić coś więcej niż tylko tło?

Follow @L_Godlewski

Zobacz wideo

Real, Bayern, Juve i inni pokazali trzeci komplet strojów [ZOBACZ]

Kto wyjdzie z grupy Ligi Europy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.