Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Ligi Mistrzów. Wielka podwyżka od UEFA: 12 mln euro za sam awans

Stawka rośnie już od najbliższego lata: za wejście do Ligi Mistrzów będzie można zarobić nie 8,6 mln euro jak dotychczas, a aż 12 mln. Każde zwycięstwo będzie warte już nie milion euro, a 1,5 mln.

UEFA ogłosiła dziś nowy podział premii w pucharach na najbliższe trzy sezony. Uczestnikom Ligi Mistrzów wypłaci podczas każdego z tych sezonów aż o 350 mln euro więcej niż dotychczas (łącznie co sezon 1,257 mld euro), a uczestnikom Ligi Europy o blisko 150 mln więcej (teraz jest do podziału 233 mln euro, będzie 381 mln).

Z premii w Lidze Mistrzów właściwie nie zmieniły się tylko te za remis: nadal za jeden punkt będzie wypłacane 500 tys. euro. Pozostałe kwoty poszły mocno w górę. Za dostanie się do LM UEFA zapłacił aż o 3,4 mln euro więcej niż dotychczas. Za każde zwycięstwo - o 50 proc. więcej. Premia za awans do drugiej rundy wzrosła z 3,5 mln do 5 mln euro, za awans do ćwierćfinału - z 3,9 do 6 mln euro, za półfinał - z 4,9 do 7 mln euro. Przegrany finalista dostanie o 4 mln więcej niż dotychczas - 10,5 mln euro. Tyle dotychczas otrzymywał zwycięzca, ale na niego teraz będzie czekać 15 mln euro.

Równie istotne są podwyżki w Lidze Europy. Legia Warszawa w ostatniej rundzie grupowej zarobiła za awans, pięć zwycięstw i zajęcie pierwszego miejsca w grupie 2,7 mln euro. Według nowego systemu premiowania taki bilans dałby jej aż 4,7 mln euro premii. Za sam awans do tych rozgrywek UEFA będzie teraz wypłacać 2,4 mln. Dotychczas płaciła 1,3 mln. Każda wygrana to będzie 360 tys. euro premii, a nie 200 tys. jak w ostatnich sezonach, a remis będzie wyceniany na 120, a nie 100 tys.

Do tego dochodzą oczywiście nagrody z tzw. market pool. Ich wysokość jest uzależniona od siły rynku telewizyjnego i sponsorskiego w danym kraju. W Lidze Mistrzów będzie to w najbliższych sezonach blisko 483 mln euro do podziału rocznie (ostatnio było 410 mln), a w Lidze Europy - 152,4 mln (ostatnio 83,5 mln).

Stadiony Z Czuba! Niesamowity wolej, długi lob, bajeczny korner... [WIDEO]

Zobacz wideo

CADI155: Liga Mistrzów - piłka Adidas

w okazje.info

Więcej o: